Ανακοίνωση Δήμου και Φορέων Σίφνου για τους πυρόπληκτους

integration 3804350 1920

O Δήμος Σίφνου, οι Κοινότητες Απολλωνίας και Αρτεμώνα, το Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Σίφνου,  το Πολιτιστικό Κέντρο Σίφνου “ Μαριάνθη Σίμου”, η ΔΗ.Κ.Ε.Σ., η Εταιρία Κοινωνικής Μέριμνας Σίφνου, ο Σύλλογος Επαγγελματιών και Εμπόρων Σίφνου, ο Σύλλογος Ενοικιαζόμενων Δωματίων & Διαμερισμάτων Σίφνου, ο Πολιτιστικός Σύλλογος Σίφνου, ο Σύλλογος Γυναικών Σίφνου «Το Σμάρι», o Σύλλογος «Μαζί για τη Σίφνο μας»,  η Ενεργειακή Κοινότητα Σίφνου, ο Πανσιφναϊκός Αθλητικός Σύλλογος Σίφνου, το Σωματείο Αγγειοπλαστών Σίφνου,  η Σιφναϊκή Λέσχη Φίλων Μοτοσυκλετών, το Θεατρικό Εργαστήρι Ενηλίκων Σίφνου «ΘΕΕΣ», το Ίδρυμα Στήριξης Περιφερειακού Ιατρείου Σίφνου “Σωτήρης Τριαντάφυλλος”, το Φιλοζωικό Σωματείο  Σίφνου, και οι Εξωραϊστικοί Σύλλογοι Βαθιού, Εξαμπέλων, Καμαρών, Κάστρου, Πάνω Πεταλιού, Πλατύ Γιαλού, Φάρου, Χερρονήσου συγκεντρώνουν υλικά για τους πληττόμενους από τις πυρκαγιές συνανθρώπους μας έως την Κυριακή 22/8:
Ιδιαίτερη ανάγκη υπάρχει για τα παρακάτω:
Υγειονομικό υλικό: Fucidine και betadine, βαμβάκι, γάζες, επίδεσμοι, φυσιολογικοί οροί, αντισταμινικές αλοιφές, αντισηπτικά, αυτοκόλλητες γάζες για τραύματα, ψυκτικά σε σπρέι για τραύματα, παυσίπονα & ασπιρίνες.
Τρόφιμα μακράς διαρκείας: Φρυγανιές, κρουασάν μπισκότα διάφορα (μικρές συσκευασίες) ξηροί καρποί (μικρές συσκευασίες) παστέλια,  κονσέρβες (με αυτόνομο άνοιγμα), νερό (500ml), γάλα εβαπορέ, χυμοί (μικροί) κουτάλια και πιρούνια.
Βρεφικά είδη: Γάλα βρεφικό, μπιμπερό, κρέμες (έτοιμες, σε ατομικά βαζάκια), μωρομάντηλα, πάνες.
Είδη προσωπικής υγιεινής: Χαρτί υγείας, σερβιέτες, σαμπουάν-αφρόλουτρα (ατομικές συσκευασίες,) οδοντόκρεμες και οδοντόβουρτσες (ατομικές συσκευασίες), μπατονέτες, ξυραφάκια, σαπούνια, αφρός ξυρίσματος (μόνο μικρές συσκευασίες).
Τροφές για γάτες και σκύλους (σε μικρές συσκευασίες)
Ρούχα

Στο Δημοτικό Κατάστημα στην Απολλωνία, πρ. Δημ. Ξενώνας  (υπεύθυνος ο Απόστολος Πιττής): από τις 9 π.μ έως τη 1 μ.μ.
Στο Κ.Ε.Π. στον Αρτεμώνα: από τις 12 μ.  έως τις 2 μ.μ.

Στο γραφείο της ΔΗ.Κ.Ε.Σ. στις Καμάρες: από τις 9 π.μ έως τις 8 μ.μ. (και το Σαββατοκύριακο)

Το υλικό της Σίφνου θα προωθηθεί στους πληγέντες μέσω του

Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού