Δήμος Σίφνου :Ουσιώδης η συμμετοχή του Δήμου Σίφνου στην έκθεση WTM Virtual 2020

Ουσιώδης η συμμετοχή του Δήμου Σίφνου στην έκθεση WTM Virtual 2020

Τα χρήσιμα συμπεράσματα και οι ουσιώδεις επαφές είναι τα χαρακτηριστικά της παρουσίας του Δήμου Σίφνου στην κορυφαία διεθνή έκθεση τουρισμού WTM Virtual 2020, που πραγματοποιήθηκε από τις 9 έως τις 11 Νοεμβρίου και συγκέντρωσε όλα τα «βλέμματα» της παγκόσμιας τουριστικής βιομηχανίας. Ανάμεσα στους λίγους προορισμούς των Κυκλάδων που συμμετείχαν στην εικονική έκθεση ήταν και ο Δήμος Σίφνου, που κινητοποιήθηκε άμεσα και διασφάλισε τη δική του θέση ως συνεκθέτης του ΕΟΤ, χωρίς οικονομική επιβάρυνση, και την οποία εμπλούτισε με μοντέρνα ειδικά βίντεο, φωτογραφίες και κείμενα για το νησί. Τον προορισμό εκπροσώπησε ο κ. Γιώργος Απ. Διαρεμές σε μεγάλο αριθμό από προγραμματισμένες συναντήσεις, που οριστικοποιήθηκαν με τη συμβολή της εταιρείας συμβούλων του Δήμου. Στη διάρκεια των συναντήσεων οι συμμετέχοντες φάνηκαν ιδιαίτερα προετοιμασμένοι και κατασταλαγμένοι σε ό,τι ζητούσαν, ενώ και από την πλευρά της αντιπροσωπείας της Επιτροπής Τουρισμού αναλύθηκαν εκτενώς όλες οι πτυχές του προορισμού, όπως το φυσικό κάλλος, οι παραλίες, η αγγειοπλαστική, η γαστρονομία, η παράδοση, η κουλτούρα, η αρχιτεκτονική, οι εκκλησίες, οι δραστηριότητες και οι τουριστικές υπηρεσίες. Πραγματοποιήθηκαν επαφές με ταξιδιωτικούς συντάκτες που συνεργάζονται με κορυφαία ΜΜΕ, όπως Sunday Times, Conde Nast Traveller, BBC Radio, Daily Mail και άλλα. Επίσης, ενημερώθηκαν τουριστικά πρακτορεία που διερευνούν περαιτέρω “άνοιγμα” στην ελληνική αγορά, επιλεγμένοι bloggers και εκπρόσωποι άλλων φορέων, όπως ο δημοφιλής ταξιδιωτικός οδηγός της Γαλλίας Petit Fute. Θα ακολουθήσει επεξεργασία των επαφών από την Επιτροπή Τουριστικής Ανάπτυξης και Προβολής και συνέχιση της επικοινωνίας προς όφελος της Σίφνου.

Σίφνος, 13 Νοεμβρίου 2020