Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Σίφνου: Διευκρινίσεις με αφορμή τη διαμαρτυρία του Συλλόγου Επαγγελματιών, Εμπόρων και Επισιτισμού Σίφνου

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΣΙΦΝΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ,ΕΜΠΟΡΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΙΤΙΣΜΟΥ ΣΙΦΝΟΥ

Με αφορμή τη διαμαρτυρία του Συλλόγου Επαγγελματιών, Εμπόρων και Επισιτισμού Σίφνου, θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:

Το “φαινόμενο” είναι διαχρονικό και σε εποχές με μικρότερη οικοδομική δραστηριότητα καμιά δημοτική αρχή δεν είχε καταφέρει να αποτρέψει μεταφορές αδρανών υλικών ακόμα και σε περιόδους αργιών,

όπως της Χρυσοπηγής ή του Αγίου Πνεύματος.

Όσες φορές με ενημέρωσε συγκεκριμένος επιχειρηματίας για μεταφορά αδρανών υλικών Σαββατοκύριακα ή ημέρες αργιών η απάντησή μου ήταν πάντα αρνητική.

Σε κάθε περίπτωση, άδεια πρόσδεσης για τα συγκεκριμένα πλοία δίνει μόνο η εκάστοτε λιμενική αρχή και όχι το Λιμενικό Ταμείο.

Το Λιμενικό Ταμείο έχει εκδώσει συγκεκριμένη απόφαση για απαγόρευση μεταφοράς αδρανών υλικών και ποτέ δεν έδωσε άδεια για κανένα πλοίο.

Όποιος ισχυρίζεται ότι το Λιμενικό Ταμείο χορήγησε  άδεια για μεταφορά αδρανών υλικών ας μας την προσκομίσει.

Η αρχική μου εισήγηση στο Δ.Σ. του Λιμενικού Ταμείου για απαγόρευση μεταφοράς αδρανών υλικών ήταν από 1/6/2022 έως 30/9/2022, πρόταση η οποία απορρίφθηκε σχεδόν από όλα τα μέλη του Δ.Σ.,

με αποτέλεσμα να αναγκαστώ να την αποσύρω και να επανέλθω με νέα πρόταση για απαγόρευση από 15/6/2022 έως 30/9/2022 η οποία και πάλι απορρίφθηκε.

Έτσι ύστερα από συζήτηση διαμορφώθηκε η τελική πρόταση, η οποία ψηφίστηκε ομόφωνα όπως παρακάτω:

“…απαγόρευση φορτοεκφόρτωσης αδρανών υλικών στο λιμένα Καμαρών Σίφνου, από 01/06/2022 έως 15/06/2022 και από 26/06/2022 έως 30/09/2022 με αυστηρή τήρηση του ωραρίου κοινής ησυχίας.

Επιπλέον, ο παραλήπτης των αδρανών υλικών ευθύνεται για την τήρηση καθαριότητας του μόλου και των δρόμων του λιμανιού από τους οποίους διέρχεται.”

Σίφνος, 29.6.2022

Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Σίφνου