Αποφάσεις θεμάτων Δημοτικού Συμβουλίου Σίφνου (06.07.2021)

ΠΙΝΑΚΑΣ       ΘΕΜΑΤΩΝ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ

ΔΗΜΟΤΙΚΟY ΣΥΜΒΟΥΛΙΟY ΣΙΦΝΟΥ

14η   EKTAKTH ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ( 6.07.2021)

ΘΕΜΑ                                                                                                 ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΘΕΜΑΤΩΝ ΑΡ. ΑΠΟΦ
1o Θέσπιση μέτρων με σκοπό τη μείωση της κατανάλωσης νερού, λόγω παρατεταμένης ξηρασίας –λειψυδρίας
Αποφασίζεται ομόφωνα:
Α. Η θέσπιση μέτρων με σκοπό τη μείωση της κατανάλωσης νερού, λόγω παρατεταμένης ξηρασίας –λειψυδρίας όπως παρακάτω:   -Έκδοση ενημερωτικών φυλλαδίων ελληνικών και ξενόγλωσσων τα οποία θα διανεμηθούν με κάθε πρόσφορο μέσο στους ιδιώτες, στις υπηρεσίες, στους επαγγελματίες και επισκέπτες του νησιού.
-Απαγόρευση ποτίσματος γκαζόν και πλήρωσης κολυμβητικών δεξαμενών (κανονιστ. απόφαση 82/2021) από το δίκτυο ύδρευσης.  Το πότισμα των καλλωπιστικών φυτών θα γίνεται  με ποτιστήρι.
-Απαγόρευση πλυσίματος αυτοκινήτων, αυλών,  κοινοχρήστων χώρων με λάστιχο.
-Να κλείσουν όλες οι παροχές νερού στις παραλίες ή να τοποθετηθούν  διακόπτες  ντουζιέρας αυτοκλειόμενοι.
-Να αυξηθεί η χρέωση του κυβικού του νερού για τα σκάφη, με απόφαση του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου, όπου χρειάζεται.
Σε περίπτωση που εντοπιστούν δημότες οι οποίοι παραβιάζουν τα παραπάνω, θα επιβάλλεται πρόστιμο ενώ σε περιπτώσεις επανάληψης θ’ αφαιρείται ο υδρομετρητής τους. Επανασύνδεση του υδρομετρητή θα γίνεται μετά την καταβολή του προστίμου και του τέλους επανασύνδεσης.
Για την εφαρμογή των ως άνω μέτρων συνεργεία του Δήμου θα πραγματοποιούν επιτόπιους ελέγχους ιδιαίτερα στις περιοχές που έχουν εντοπιστεί αυξημένες καταναλώσεις και στους παραβάτες θα επιβάλλονται τα ανάλογα πρόστιμα, ενώ παράλληλα θα υπάρχει εκτεταμένη και συνεχής σχετική ενημέρωση των δημοτών μέσω των τοπικών Μ.Μ.Ε.
Β.Η έκκληση προς τους δημότες:
Να διορθώσουν  αμέσως τις  βρύσες που στάζουν, τα καζανάκια που τρέχουν και γενικά όλες τις διαρροές.
Να πλένουν το αυτοκίνητό τους με σφουγγάρι και κουβά αντί με λάστιχο. Να καθαρίζουν  αυλές, βεράντες, μπαλκόνια, πεζοδρόμια και γενικά όλους τους εξωτερικούς  χώρους του σπιτιού με σκούπισμα και σφουγγάρισμα, χωρίς να χρησιμοποιείται το λάστιχο.
Να κάνουν  σύντομο ντους αντί να γεμίζουν με νερό τη μπανιέρα τους .
Να ποτίζουν τα φυτά και τα λουλούδια του μπαλκονιού τους  με ποτιστήρι, νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα που η εξάτμιση είναι περιορισμένη και απαιτείται λιγότερη ποσότητα νερού.
Να μην αφήνουν τη βρύση ανοικτή όταν ξυρίζονται ή όταν πλένουν τα δόντια τους
Προσοχή στα παιδιά : να μην  σπαταλούν νερό παίζοντας με ανοικτές τις βρύσες του σπιτιού τους.
Να ενημερώνουν  τους γύρω τους  για τη σημασία της εξοικονόμησης του νερού.

Ο Πρόεδρος του ΔΣ Σίφνου

Χρυσίνης Νικόλαος