Δήμος Σίφνου: Η Σίφνος αποχαιρετά το Λευτέρη Λουκατάρη

ΔΗΜΟΣ ΣΙΦΝΟΥ

Η Σίφνος αποχαιρετά το Λευτέρη Λουκατάρη

Σήμερα ο Λευτέρης πήρε το λαούτο του και κίνησε για ένα γλέντι στον ουρανό χωρίς τέλος, χωρίς αρχή.
Τόσοι και τόσοι φίλοι τον περίμεναν!
Τόσοι και τόσοι φίλοι τον καλωσορίζουν με βιολιά και λαούτα!
Ο Λευτέρης ο Λουκατάρης πέρασε σήμερα από τη γειτονιά της Παναγιάς του Μπαλή στη γειτονιά του Παραδείσου.
Ο Λευτέρης μας, ο ξεχωριστός σύντροφος στη χαρά και στο ξεφάντωμα, ο δεξιοτέχνης λαουτιέρης της σιφναίικιας παράδοσης για πολλές δεκαετίες, ο σπιρτόζος και μοναδικός Λευτέρης πέρασε από σήμερα στο χώρο της μνήμης όλων των Σιφνιών και μη, που έστω και μια φορά γλέντησαν μαζί του.
Τούτη την ύστατη ώρα του αποχωρισμού, μέσα από την πένθιμη σιωπή, το «Αιωνία η μνήμη» ας ακουστεί ως υπόσχεση ότι δε θα λησμονηθεί ποτέ!

Σίφνος, 17.01.2021