Ο Δήμος Σίφνου η ΔΗ.Κ.Ε.Σ και η Επιτροπή Πολιτισμού Δήμου Σίφνου αποδίδουν τιμή στη μνήμη του Σίφνιου Ακαδημαϊκού ,μεταφραστή ,συγγραφέα και ποιητή Αριστομένη Προβελέγγιου

unnamed file 1

Με αφορμή τη συμπλήρωση 170 χρόνων από τη γέννηση του σπουδαίου Σίφνιου Ακαδημαϊκού, μεταφραστή, συγγραφέα και ποιητή Αριστομένη Προβελέγγιου,  ο Δήμος Σίφνου και η ΔΗ.Κ.Ε.Σ. με πρωτοβουλία της Επιτροπής Πολιτισμού του Δήμου Σίφνου, αποδίδουν τιμή στη μνήμη του με μια σειρά δράσεων προσαρμοσμένες στις συνθήκες της εποχής.
Ο Prisma FM συμμετέχει στις δράσεις και
-μεταδίδει ποιήματα του Προβελέγγιου που απαγγέλλουν μαθήτριες, φοιτήτριες και φιλόλογοι της Σίφνου όλο τον Νοέμβριο-μήνα γενεθλίων του ποιητή και
– αφιέρωμα της ΔΗ.Κ.Ε.Σ. στον Αριστομένη Προβελέγγιο, την Τετάρτη 18 Νοεμβρίου στις 12 το μεσημέρι και σε επανάληψη την ίδια μέρα στις 6 το απόγευμα.
Στην εκπομπή που περιλαμβάνει απαγγελίες ποιημάτων του, ξενάγηση στο σπίτι του ποιητή στα Εξάμπελα και μια νέα εκτέλεση του «Αποχαιρετισμού του Ναύτη» (το γνωστό μας «Αέρι» που μελοποίησε ο Απόστολος Αποστολιάδης – Αγιασεμής),  μιλούν επίσης:
-για τον ποιητή Προβελέγγιο η Δημοτική Σύμβουλος κ. Μαργαρίτα Βασταρδή,
-για τον θεατρικό συγγραφέα και μεταφραστή Προβελέγγιο η καθηγήτρια του Γυμνασίου Λυκείου Σίφνου κ. Σοφία Αρμελινιού και
-για περιστατικά από τη ζωή του Προβελέγγιου ο Δημοτικός Σύμβουλος και πρόεδρος του ΠΚΣ κ. Γιώργος Θεοδώρου.

Μείνετε συντονισμένοι!