Νέος αναμεταδότης της ΕΡΤ

ΔΗΜΟΣ ΣΙΦΝΟΥ

ΝΕΟΣ ΑΝΑΜΕΤΑΔΟΤΗΣ ΤΗΣ ΕΡΤ

Αγαπητές φίλες και φίλοι,

Από σήμερα, 03/07/2020, εγκαταστάθηκε και εκπέμπει στο κανάλι 42 νέος αναμεταδότης του ψηφιακού σήματος της ΕΡΤ. Από την εγκατάσταση επωφελούνται και θα έχουν ικανοποιητικό σήμα λήψης “δύσκολα” σημεία του λιμανιού των Καμαρών (περιοχή Αγίας Μαρίνας), περιοχές της Απολλωνίας και άλλων χωριών που δεν έχουν οπτική επαφή και λήψη από τον αναμεταδότη στην Αγία Άννα.
Για να δούμε τα κανάλια της ΕΡΤ μαζί με τα υπόλοιπα της Digea, θα πρέπει να κάνουμε αυτόματο ή μη επανασυντονισμό στους δέκτες μας, εάν οι κεραίες μας είναι στραμμένες προς τον Άγιο Συμεών. Διαφορετικά, θα πρέπει να στρέψουμε την κεραία μας προς τον Άγιο Συμεών και στη συνέχεια να κάνουμε σάρωση στους δέκτες μας για νέο συντονισμό των καναλιών.

Σίφνος, 3.7.2020