ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗΣ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΩΝ ΜΑΣ

Dimos Prosoxi Apates

Αγαπητοί συνδημότες,

Επειδή παρουσιάζονται και πάλι απόπειρες εξαπάτησης συμπατριωτών μας με σκοπό την απόσπαση χρηματικών ποσών, εφιστούμε την προσοχή όλων σε κλήσεις που γίνονται από άγνωστο στους αποδέκτες αριθμό.

Συγκεκριμένα, ο δράστης επικαλούμενος ότι έχει την πρόθεση να μεταφέρει χρήματα στο υποψήφιο θύμα, του ζητάει να πάει σε μηχάνημα αυτόματης ανάληψης (ΑΤΜ) και αφού τοποθετήσει την κάρτα του σε αυτό, τον καθοδηγεί στις Υπηρεσίες και του αποσπάει κωδικό, τον οποίο χρησιμοποιεί για να του αφαιρέσει ανώνυμα μεγάλο χρηματικό ποσό.

Στην περίπτωση που υπάρχει έστω και η υποψία απάτης, παρακαλείστε να καταγγείλετε άμεσα στην αρμόδια αστυνομική αρχή οποιοδήποτε τέτοιο περιστατικό υποπέσει στην αντίληψη σας.

Επίσης, παρακαλείσθε να διαδώσετε το περιεχόμενο της ανακοίνωσής μας με κάθε τρόπο, για την προφύλαξη όλων από την απάτη.

Σίφνος, 25.2.2020