Υπογραφή της σύμβασης κατασκευής των δικτύων αποχέτευσης

unnamed file 1

ΘΕΜΑ: Υπογραφή της Εργολαβικής Σύμβασης κατασκευής των δικτύων Απολλωνίας και Αρτεμώνα Σίφνου, προϋπολογισμού 4,8 εκ. Ευρώ από το ΕΣΠΑ 2014-2020

Η υπογραφή της εργολαβικής σύμβασης μεταξύ της Περιφέρειας, του Δήμου Σίφνου και της αναδόχου εταιρείας για την υλοποίηση του σπουδαίου έργου της αποχέτευσης στο νησί μας είναι ένα γεγονός ύψιστης σημασίας. Η ολοκλήρωση του έργου θα διευκολύνει πολλαπλώς την καθημερινή ζωή των κατοίκων και των επισκεπτών του νησιού μας και θα συμβάλλει καθοριστικά στη διασφάλιση της δημόσιας υγείας. Η αποχέτευση και ο βιολογικός καθαρισμός αναμφίβολα είναι έργα ζωτικής σημασίας και μακράς διάρκειας, και γι’ αυτό ιδιαίτερα απαιτητικά στο σχεδιασμό και στην εκτέλεσή τους. Ωστόσο είναι βέβαιο ότι όλοι, ανάδοχος Εταιρεία, Περιφέρεια, Δήμος και κάτοικοι θα συνεργαστούν εποικοδομητικά για την ευόδωση του πολυαναμενόμενου έργου.

Ως Δήμαρχος Σίφνου και διερμηνεύοντας την επιθυμία του Δημοτικού Συμβουλίου και των συνδημοτών μου, απευθύνω τις πιο θερμές ευχαριστίες μας προς τον Περιφερειάρχη Νοτίου Αιγαίου κ. Γιώργο Χατζημάρκο για την πραγματικά σκληρή “μάχη” που έδωσε και για το έργο αυτό, προς το Χωρικό Αντιπεριφερειάρχη Κυκλάδων κ. Γιώργο Λεονταρίτη και το Περιφερειακό Συμβούλιο, που, αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα του έργου, ενέκριναν την πολυδάπανη χρηματοδότησή του μέσω του ΕΣΠΑ 2014 – 2020. Ευχαριστούμε, επίσης, το προσωπικό της Περιφέρειας για τις δικές τους ενέργειες και ιδιαιτέρως τους Διευθυντές των αρμόδιων Τεχνικών Υπηρεσιών Κυκλάδων και Δωδεκανήσου. Θα ήταν ασυγχώρητη παράλειψη εκ μέρους μας αν δεν κάναμε ιδιαίτερη αναφορά στον κ. Νίκο Βενάκη που, ως Έπαρχος της Π.Ε. Μήλου, έδωσε με πείσμα και επιμονή το δικό του σκληρό αγώνα για την έγκριση του έργου. Οι δικές του ενέργειες συνέβαλαν αποφασιστικά στη σημερινή θετική κατάληξη. Οφείλονται ακόμη ευχαριστίες προς τις προηγούμενες δημοτικές αρχές, στον πρ. Δήμαρχο Ανδρέα Μπαμπούνη και στις Υπηρεσίες του Δήμου, που από τη δική τους θέση, έδωσαν την ουσιαστική και αποφασιστική βοήθειά τους.

Είμαι ευτυχής που, λόγω συγκυριών, υπέγραψα στη Ρόδο τη σύμβαση γι’ αυτό το πολυπόθητο, εδώ και δεκαετίες, έργο. Ωστόσο η χαρά όλων και η δική μου οφείλεται στις ενέργειες όλων όσων προανέφερα και τη μοιραζόμαστε μαζί τους.

Ο Δήμος Σίφνου, με τους δημότες του και τους φίλους του νησιού μας, υποδέχεται το έργο της κατασκευής των δικτύων Απολλωνίας και Αρτεμώνα Σίφνου κι εύχεται καλή και αποδοτική δουλειά σε όλους τους συμμετέχοντες. Παράλληλα διαβεβαιώνει ότι, στο μέτρο των αρμοδιοτήτων του, θα παρακολουθεί την πορεία αυτού του τόσο δύσκολου, αλλά εξαιρετικά αναγκαίου έργου που θα ευεργετήσει πολλαπλά τη Σίφνο μας.

Μαρία Εμμ. Ναδάλη
Δήμαρχος Σίφνου