Συμπαραστάτης του Δημότη και της Επιχείρησης

simparastatis

Πώς ενεργεί ο Συμπαραστάτης

Ο Συμπαραστάτης του Δημότη κινείται έξω από τη λογική εργασίας του Δημοτικού Υπαλλήλου.

Ως εκ τούτου λειτουργεί διαφορετικά, συμβουλεύοντας τα δύο μέρη και αποδεικνύοντας πρακτικούς τρόπους για την εξωδικαστική επίλυση της διαφοράς τους. Δεν έχει την εξουσία να επιβάλλει δεσμευτικά το αποτέλεσμα της κρίσης του, συνδιαλέγεται και συνεργάζεται με τους πολίτες ή τις επιχειρήσεις και τις Αρμόδιες Υπηρεσίες αναζητά τον καταλληλότερο τρόπο για την γεφύρωση της διάστασης. Από τη διαμεσολάβηση μπορεί να προκύψει ότι ο Δημότης ή η επιχείρηση δεν έχει δίκιο ως προς την καταγγελία του ή να προκύψει επίσης, ότι η αρμόδια Υπηρεσία έσφαλλε στην έκδοση μιας πράξης. Θα πραγματοποιηθούν συζητήσεις με όλα τα εμπλεκόμενα μέρη, τους πολίτες, τις επιχειρήσεις, τους φορείς (αιρετούς και υπηρεσιακούς), ερωτήσεις σε άλλες εκτός Δήμου υπηρεσίες, αναζήτηση σε αρχεία, ενημέρωση δημοτικών συμβούλων ώστε να εξαχθεί ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Το αποτέλεσμα της διαμεσολάβησης δεν έχει δεσμευτικό χαρακτήρα και δεν ακυρώνει τα όργανα που ακούν τη Διοίκηση του Δήμου, τα οποία σε κάθε περίπτωση εξακολουθούν να φέρουν την ευθύνη της λήψης των αποφάσεων, ατομικών και κανονιστικών.

Απλά οι θιγόμενοι πολίτες ή οι επιχειρήσεις έχουν μια πιο εναλλακτική λύση τη διευθέτηση της προσωπικής τους διαφοράς με τις υπηρεσίες του Δήμου.

ΓΕΡΟΝΤΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
ΑΠΟΛΛΩΝΙΑ Τ.Κ. 84003 ΣΙΦΝΟΣ