ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: 29ο  Συνέδριο της Πανελλήνιας Ένωσης Νέων Αγροτών(ΠΕΝΑ) στην Σίφνο

• Αρχική
  • Ανακοινώσεις

29Ο  Συνέδριο της Πανελλήνιας Ένωσης Νέων Αγροτών(ΠΕΝΑ) στην Σίφνο

Με μεγάλη επιτυχία και ικανό αριθμό συμμετεχόντων πραγματοποιήθηκε στις 15, 16 και 17 Σεπτεμβρίου 2023, στην Σίφνο το 29ο Συνέδριο της Πανελλήνιας Ένωσης Νέων Αγροτών(ΠΕΝΑ) με θέμα

«Ενισχύοντας το έξυπνο, βιώσιμο και ανθεκτικό οικοσύστημα».

Το συνέδριο  τελούσε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων και  συνδιοργανώθηκε από την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, τον Δήμο Σίφνου και την ΠΕΝΑ

Τις εργασίες του συνεδρίου  χαιρέτησαν οι Βουλευτές Κυκλάδων της Νέας Δημοκρατίας  κύριοι Φίλιππος Φόρτωμας και Μαρκος Καφουρος, οι οποίοι τόνισαν ότι μέσα από το συνέδριο αναδεικνύονται τα ποικίλα θέματα και προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι νέοι αγρότες σήμερα και παράλληλα προτείνονται λύσεις που θα επιτρέψουν να παραμείνουν οι νέοι στο αγροτικό επάγγελμα.

Η Δήμαρχος Σίφνου Μαρία Ναδάλη στον εναρκτήριο χαιρετισμό της εξήρε την σπουδαία συμβολή του πρωτογενούς τομέα στην  οικονομική  ανάπτυξη της χώρας. Αναφερομένη ειδικότερα στην Σίφνο,  επεσήμανε ότι οι αγροτικές  δραστηριότητες είναι διαχρονικά συνδεδεμένες με την ανάπτυξη του νησιού αφού  κάλυπταν και καλύπτουν εν μέρη τις διατροφικές ανάγκες των κάτοικων. και μέχρι σήμερα εξακολουθούν και παράγονται  προϊόντα με μοναδική αξία.

Ο Αντιδήμαρχος κύριος Γεώργιος Λουκής τόνισε την μεγάλη και ενεργό συμμετοχή των νέων αγροτών της Σίφνου στο Συνέδριο καθώς και των αλιέων και των μελισσοκόμων, οι οποίοι κατέθεσαν τους προβληματισμούς και τις προτάσεις τους για την επίλυση των κρίσιμων ζητημάτων που αντιμετωπίζουν οι κλάδοι του πρωτογενούς τομέα.

Στις εργασίες του συνεδρίου Πανεπιστημιακοί, Εκπρόσωποι φορέων και θεσμών, έγκριτοι επιστήμονες  αλλά και εργαζόμενοι του πρωτογενούς τομέα με τις εμπεριστατωμένες και τεκμηριωμένες εισηγήσεις τους προσείλκυσαν το ενδιαφέρον των συνέδρων, ανέλυσαν τάσεις, κατέθεσαν απόψεις και προβληματισμούς και εξειδίκευσαν προτάσεις για τις προοπτικές και τις ευκαιρίες που ανοίγονται στους νέους αγρότες.

Το 29ο Συνέδριο της Πανελλήνιας Ένωσης Νέων Αγροτών(ΠΕΝΑ) στην Σίφνο  κατά γενική ομολογία σημείωσε επιτυχία και ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες αυτών που συμμετείχαν