Δήμος Σίφνου – Πρόσκληση : Ιστορίες νερού στη Σίφνο

Την Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2023 στο Ίδρυμα Πρόκου, στις 12.00, λέμε ιστορίες, διαβάζουμε κείμενα και δείχνουμε φωτογραφίες για το πώς αντιμετώπιζαν το νερό στη Σίφνο παλιότερα.

Οι μαθητές και τις μαθήτριες, οι εκπαιδευτικοί, γεωργοί και αγγειοπλάστες και οι κάτοικοι της Σίφνου καταγράφουν τις ιστορίες νερού, μέσα από πρόσωπα, κείμενα, ιστορίες, εικόνες, περιγραφές για να μπορέσουμε να στηρίξουμε σήμερα και στο μέλλον ένα πιο βιώσιμο μοντέλο προστασίας και διαχείρισης του πολύτιμου αγαθού μας.

Μιλάμε για

το νερό, τη γη και τη γεωργία,

το νερό τον πηλό και την αγγειοπλαστική στη Σίφνο

το νερό στη σημερινή και αυριανή Σίφνο

και σχεδιάσουμε από κοινού μια καλύτερη σχέση με το νερό, αξιοποιώντας και ανάλογες ιστορίες νερού από άλλες περιοχές, μέσα από συνεργασίες με μικρά νησιά και μικρούς τόπους στο πλαίσιο των προγραμμάτων:

COSME – GRAPE (Τοπικά Κοινωνικά Πράσινα Σχέδια Δράσης για  μικρούς και περιφερειακούς τόπους) και

SMILO MED (Ολοκληρωμένη Διαχείριση των Φυσικών Πόρων των Μικρών Νησιών στη Μεσόγειο) που υλοποιούνται στη Σίφνο.