ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΜΥ ΓΙΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΚΑΙΡΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΜΥ ΓΙΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΚΑΙΡΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ

Σύστημα κακοκαιρίας με την ονομασία “ARIEL” θα προκαλέσει επιδείνωση του καιρού σε όλη σχεδόν τη Ελλάδα, από τις νυχτερινές ώρες της Τρίτης 29-11-2022 έως και τις βραδινές ώρες της Πέμπτης 1-12-2022. Σύμφωνα με την ΕΜΥ, προβλέπεται να εκδηλωθούν τοπικά μεγάλα ύψη βροχής, μεγάλη συχνότητα κεραυνών στα θαλάσσια – παραθαλάσσια τμήματα και θυελλώδεις νοτιάδες με έντονες ριπές.

Κατόπιν των ανωτέρω, παρακαλούνται οι πολίτες:

• Να βεβαιωθούν ότι τα φρεάτια έξω από το σπίτι τους δεν είναι φραγμένα.
  • Να βεβαιωθούν ότι οι υδρορροές των σπιτιών λειτουργούν κανονικά.
  • Να αποφύγουν την εργασία και την παραμονή σε υπόγειους χώρους, εάν αυτό δεν είναι απαραίτητο.
  • Αν βρίσκονται σε περιοχές που έχουν πλημμυρίσει στο παρελθόν ή βρίσκονται κοντά σε ποταμούς, χειμάρρους ή ακτές, να αποφύγουν να μείνουν σε υπόγειους, ημιυπόγειους και ισόγειους χώρους.
  • Να αποφύγουν κάθε περιττή μετακίνηση κατά τη διάρκεια των έντονων καιρικών φαινομένων και να ασφαλίσουν πόρτες και παράθυρα ερμητικά, έχοντας πάντα υπόψη σε περίπτωση δημιουργίας χειμάρρων να εγκαταλείψουν υπόγειους χώρους και να μετακινηθούν σε ασφαλές, υψηλό σημείο του σπιτιού.
  • Να εγκαταλείψουν το αυτοκίνητό τους, αν ακινητοποιήθηκε και ενδέχεται να παρασυρθεί ή να πλημμυρίσει.

Κατά τη διάρκεια  έντονων βροχοπτώσεων, καταιγίδων και θυελλωδών ανέμων:

• Ασφαλίστε αντικείμενα, τα οποία, αν παρασυρθούν, από τον άνεμο ενδέχεται να προκαλέσουν καταστροφές ή τραυματισμούς.
  • Στερεώστε τις διαφημιστικές πινακίδες που τυχόν έχετε αναρτήσει.
  • Ασφαλίστε τις πόρτες και τα παράθυρα του σπιτιού ή του χώρου εργασίας σας.
  • Αποφύγετε δραστηριότητες σε θαλάσσιες και παράκτιες περιοχές.
  • Να φροντίσετε για ασφαλή αγκυροβόλιο ή απόσυρση των σκαφών.
  • Αποφύγετε τη διέλευση κάτω από μεγάλα δέντρα, κάτω από αναρτημένες πινακίδες και γενικά από περιοχές όπου ελαφρά αντικείμενα (π.χ. γλάστρες, σπασμένα τζάμια κ.λπ.) μπορεί να αποκολληθούν και να πέσουν στο έδαφος (π.χ. κάτω από μπαλκόνια).

Οι δημότες καλούνται να επιδείξουν προσοχή στις μετακινήσεις τους, ειδικότερα τις νυχτερινές και πρώτες πρωινές ώρες.

Περισσότερες λεπτομέρειες για την εξέλιξη του καιρού στα τακτικά και έκτακτα δελτία καιρού, στην ιστοσελίδα της ΕΜΥ (www.emy.gr) και το λογαριασμό της ΕΜΥ στο twitter (@EMY_HNMS).

Ο Δήμος Σίφνου και οι φορείς Πολιτικής Προστασίας του Νησιού βρίσκονται σε επιφυλακή και πλήρη ετοιμότητα, για την καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση των ακραίων καιρικών φαινομένων.

Τηλέφωνα επικοινωνίας:

-Πολιτική Προστασία Δήμου Σίφνου: 6972398489 – 6980975514  (Γιώργος Λουκής)

– Αστυνομία: 2284031210

-Λιμεναρχείο: 2284033617

-ΠΠ Ιατρείο: 2284031315

-Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας: 213510932-3 και  https://www.civilprotection.gr/el/entona-kairika-fainomena

Τ0ετάρτη, 30.11.2022

ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ  ΔΗΜΟΥ ΣΙΦΝΟΥ