ΔΗΜΟΣ ΣΙΦΝΟΥ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ – ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

ΔΗΜΟΣ ΣΙΦΝΟΥ

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ – ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

Σας ενημερώνουμε ότι ο Δήμος Σίφνου, σε συνεργασία με την εταιρεία Recycom, προχώρησε στην τοποθέτηση του πρώτου κάδου ανακύκλωσης μεταχειρισμένων ειδών ένδυσης και υπόδησης.

Ο κάδος, μοβ χρώματος, είναι τοποθετημένος στο δημοτικό χώρο στάθμευσης οχημάτων στη Μαρούσα.

Στην περίπτωση που διαπιστωθεί ότι οι ανάγκες χρήσης δεν καλύπτονται επαρκώς, θα επιδιωχθεί η τοποθέτηση περισσότερων κάδων και σε άλλα σημεία του νησιού μας.

ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ ΜΟΒ ΚΑΔΟ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

1. Τοποθετούμε τα καθαρά ρούχα, παπούτσια ή άλλα υφασμάτινα προϊόντα σε καθαρή τσάντα.
  2. Αφού βεβαιωθούμε ότι η χειρολαβή είναι τραβηγμένη μέχρι κάτω, τοποθετούμε την τσάντα μας στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο.
  3. Σπρώχνουμε το χερούλι προς τα πάνω και βεβαιωνόμαστε ότι η τσάντα βρίσκεται μέσα στον κάδο.

ΤΙ ΔΕΧΕΤΑΙ Ο ΚΑΔΟΣ:

-Καθαρά ρούχα και ζευγαρωμένα παπούτσια (ανδρικά, γυναικεία και παιδικά)

-Λευκά είδη (όπως κουρτίνες, σεντόνια κ.τ.λ.)

-Τσάντες – αξεσουάρ

ΤΙ ΔΕ ΔΕΧΕΤΑΙ:

-Λερωμένα ή βρεγμένα ρούχα – παπούτσια

-Χαλιά

-Χαρτί / Γυαλί / Πλαστικό

Τα ρούχα που συλλέγονται:

-Μετά από μικρή διαλογή, τα καλύτερα ρούχα προσφέρονται δωρεάν σε ευπαθείς ομάδες ανά την Ελλάδα.

-Περαιτέρω ο ρουχισμός διατίθεται για την κάλυψη βασικών αναγκών σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης (π.χ. φυσικές καταστροφές).

-Το υπόλοιπο ποσοστό εξάγεται με σκοπό την επανάχρηση. Μέρος του υλικού, τα ακατάλληλα για επανάχρηση ρούχα, ανακυκλώνονται για δημιουργία ρούχων καθαρισμού, στουπιών, μονωτικού και άλλου υλικού.

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία!

Σίφνος, 4.11.2022