Δήμος Σίφνου – Ανακοίνωση: Εθελοντικές στειρώσεις αδέσποτης γάτας από την ΕΔΚΕ

• Αρχική
  • Ανακοινώσεις
  • Δήμος Σίφνου – Ανακοίνωση: Εθελοντικές στειρώσεις αδέσποτης γάτας από την ΕΔΚΕ

ΔΗΜΟΣ ΣΙΦΝΟΥ

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΣΤΕΙΡΩΣΕΙΣ ΑΔΕΣΠΟΤΗΣ ΓΑΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΔΚΕ

Την Παρασκευή 17/06/2022 θα επισκεφθεί το νησί μας, ύστερα από πρόσκληση του Δήμου Σίφνου και σχετική απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου, ομάδα κτηνιάτρων της Εθελοντικής Δράσης Κτηνιάτρων Ελλάδος.

Η ΕΔΚΕ επιτελεί σπουδαίο έργο πανελλαδικά με ανάλογες δράσεις και έχει τεράστια εμπειρία στη φροντίδα των αδέσποτων ζώων.

Η δράση περιλαμβάνει την περισυλλογή, την καταγραφή, τον εμβολιασμό και  τη στείρωση αδέσποτων γατιών καθώς και την επαναφορά τους στο σημείο στο οποίο έγινε η περισυλλογή τους.

Πολύ σημαντική για τη διοργάνωση είναι η υποστήριξη που παρέχει το Φιλοζωικό Σωματείο της Σίφνου Sifnos for Animals.

Οι υπηρεσίες θα παρασχεθούν σε χώρο του Δημοτικού Σχολείου στα Φυρόγεια.

Θεωρώντας ότι η δράση θα βοηθήσει αποτελεσματικά στον έλεγχο των γεννήσεων σε περιοχές και σε συνοικίες του νησιού μας στις οποίες υπάρχει μεγάλος πληθυσμός, ευχαριστούμε όλους όσοι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο συμβάλλουν στην υλοποίηση του διήμερου προγράμματος.

Διευκρινίζεται ότι η δράση αφορά αποκλειστικά και μόνον σε αδέσποτες γάτες και όχι σε δεσποζόμενες.

Για κάθε επιπλέον πληροφορία παρακαλούμε ν’ απευθύνεστε στο Δήμο Σίφνου (τηλ. επικ.: 6979981181 – Απόστολος Πιττής).

Σίφνος, 16.06.2022