Δήμος Σίφνου: Σχετικά με προβλήματα στο οδικό δίκτυο

ΔΗΜΟΣ ΣΙΦΝΟΥ

Αγαπητές φίλες

Αγαπητοί φίλοι,

Ακούμε, βλέπουμε και ζούμε, όπως όλοι, τα προβλήματα που έχουν ανακύψει από την, σε αρκετά σημεία, άσχημη κατάσταση του οδικού δικτύου.

Εισπράττουμε τη δικαιολογημένη αγανάκτηση των πολιτών για θέμα που δεν εμπίπτει στο χώρο της ευθύνης μας.

Ωστόσο για μας το θέμα δεν είναι το «ποιος ευθύνεται και ποιος όχι».

Για μας, όπως και για όλους τους δημότες μας, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΧΕΙ είναι η ασφάλεια όλων και παράλληλα η εξεύρεση εκείνων των λύσεων που θα οδηγήσουν και θα φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα!

Θέλουμε να σας ενημερώσουμε και, συγχρόνως, να σας διαβεβαιώσουμε ότι γι’  αυτόν τον σκοπό κινούμαστε προς κάθε κατεύθυνση.

Συνεχώς ασκούμε πιέσεις για την όσο το δυνατόν πιο άμεση και ταχεία αποκατάσταση των προβλημάτων, αφού ο Δήμος, αυτή τη στιγμή, δεν έχει το «δικαίωμα» να προβεί,

να κάνει και την παραμικρή εργασία επί των εργασιών ενός έργου που όλο το νησί περίμενε διακαώς για χρόνια και το οποίο βρίσκεται ακόμα σε εξέλιξη.

Οι οικονομικές συγκυρίες και οι απαιτούμενες χρονοβόρες διαδικασίες είναι οι μεγαλύτεροι αντίπαλοι στη συστηματική και καθημερινή προσπάθεια που καταβάλλεται

τόσο από το Δήμο όσο και από τους αρμόδιους φορείς. Όλοι μαζί δουλεύουμε εντατικά με στόχο να ξεπεραστούν άμεσα οι όποιες δυσκολίες και να εκτελεστούν οι απαιτούμενες εργασίες.

Σε βάση ειλικρινούς συνεννόησης με τους συνδημότες και τους επισκέπτες μας, σας ενημερώνουμε ακόμα ότι ο Δήμος μας έχει προβλέψει στον προϋπολογισμό του χρήματα για συντηρήσεις του δημοτικού οδικού δικτύου (37.200,00€ ανά Κοινότητα),

τις οποίες επιδιώκει να υλοποιήσει άμεσα στα σημεία εκείνα του οδικού δικτύου για τα οποία έχει την αρμοδιότητα, εφαρμόζοντας τη βέλτιστη, δεδομένων των αρνητικών συνθηκών (ανατιμήσεις, υψηλά κόστη κ.λπ.), τεχνική και οικονομική λύση.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόησή σας και ευελπιστούμε ότι σύντομα θα τελεσφορήσουν οι ενέργειές μας.

Σίφνος, 8.5.2022