Δήμος Σίφνου: Πρόγραμμα εορτασμού της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

v 23  Μαρτίου, ημέρα Τετάρτη: Γενικός σημαιοστολισμός των Δημόσιων, Δημοτικών και Ιδιωτικών Καταστημάτων, των γραφείων των Ν.Π.Δ.Δ., Τραπεζών, οικιών και ελλιμενισμένων πλοίων, από τις 8 το πρωί της 23ης  Μαρτίου μέχρι τη δύση του ηλίου της 25ης Μαρτίου 2022

v 24  Μαρτίου, ημέρα Πέμπτη: Φωταγώγηση όλων των Δημόσιων, Δημοτικών και Ιδιωτικών Καταστημάτων καθώς και των γραφείων των Νομικών Προσώπων του Δήμου και των Τραπεζών κατά τις βραδινές ώρες της 24ης και 25ης Μαρτίου 2022

25  Μαρτίου, ημέρα Παρασκευή

v Στις 07:30 π.μ. θα σημάνουν χαρμόσυνα οι καμπάνες των εκκλησιών, με μέριμνα των ιερέων και επιτρόπων κάθε  ενοριακού Ναού.

v Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας θα τελεστεί δοξολογία στον Ιερό Ναό της Παναγίας του Μπαλή στον Αρτεμώνα.

v Στις 10:00 π.μ. θα τελεστεί τρισάγιο στην πλατεία Νικολάου Χρυσογέλου, διδάσκαλου του Γένους και αγωνιστή της Ελληνικής Επανάστασης, και στη συνέχεια θα γίνει κατάθεση στεφάνων από τη Δήμαρχο Σίφνου, τον Πρόεδρο του Συμβουλίου της Κοινότητας Αρτεμώνα και αντιπροσωπεία μαθητών/μαθητριών από τα Σχολεία της Σίφνου.

v Στις 11:00 π.μ. θα τελεστεί επίσημη δοξολογία στον Ιερό Ναό του Αγίου Σπυρίδωνα Απολλωνίας. Ο πανηγυρικός της ημέρας θα εκφωνηθεί από την καθηγήτρια του ΕΠΑ.Λ. Σίφνου κα Σοφία Γαγιάτσου.

v Μετά τη δοξολογία θα γίνει επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο Ηρώων.

v Θα ακολουθήσει κατάθεση στεφάνων από τους:

·     Δήμαρχο Σίφνου

·     Εκπρόσωπο  της Περιφερειακής Ενότητας Μήλου της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου

·     Πρόεδρο του Συμβουλίου της Κοινότητας Απολλωνίας

·     Πρόεδρο του Συμβουλίου της Κοινότητας Αρτεμώνα

·     Διοικητή του Αστυνομικού Σταθμού Σίφνου

·     Λιμενάρχη Σίφνου

·     Πρόεδρο του Πολιτιστικού Κέντρου Σίφνου “Μαριάνθη Σίμου”

·     Πρόεδρο του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Σίφνου

·     Εκπρόσωπο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης  για την Εθνική Αντίσταση

·     Μαθητές του Παιδικού Σταθμού Σίφνου «Το Μικρό Καράβι» – Μαθητές του Νηπιαγωγείου Απολλωνίας – Μαθητές του Νηπιαγωγείου Αρτεμώνα – Μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Σίφνου – Μαθητές του Γυμνασίου Σίφνου «Νικόλαος Γ. Προμπονάς» – Μαθητές του Λυκείου Σίφνου «Νικόλαος Γ. Προμπονάς» – Μαθητές του ΕΠΑ.Λ. Σίφνου

·     Εκπροσώπους φορέων (Συνδέσμου Σιφνίων, Πολιτιστικού Συλλόγου Σίφνου, Συλλόγου Επαγγελματιών & Εμπόρων της Σίφνου, Εξωραϊστικού Σωματείου “Οι Φίλοι του Κάστρου” κ.ά.)

·     Εκπροσώπους των κομμάτων, ανάλογα με τη σειρά εκπροσώπησής τους στο Ελληνικό Κοινοβούλιο

v Τήρηση ενός λεπτού σιγής στη μνήμη των ένδοξων νεκρών

v Εθνικός Ύμνος από τους μαθητές του Γυμνασίου Σίφνου με Τάξεις Λυκείου «Νικόλαος Γ. Προμπονάς»

Θα ακολουθήσει παρέλαση μαθητών, η οποία θα ξεκινήσει από το χώρο έξω από τον Αστυνομικό Σταθμό Σίφνου και θα κατευθυνθεί προς το Δημοτικό Κατάστημα Απολλωνίας (πρώην Ξενώνα). Το γενικό πρόσταγμα της παρέλασης θα έχει ο Καθηγητής Φυσικής Αγωγής του Δημοτικού Σχολείου Σίφνου κ. Βασίλης Τασσόπουλος.

Παρακαλούνται να παραστούν οι αρχές του τόπου, οι εκπρόσωποι φορέων, συλλόγων και σωματείων, οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές & οι μαθήτριες των Σχολείων και οι κάτοικοι, τηρώντας τα μέτρα και τις υγειονομικές διατάξεις που ισχύουν για την αντιμετώπιση του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19.

Σίφνος, 20.03.2022

Η Δήμαρχος Σίφνου