• Αρχική
  • Γραφείο Τύπου
  • Δήμος Σίφνου: Προώθηση του Καταδυτικού Τουρισμού και δημιουργία Καταδυτικών Διαδρομών

ΔΗΜΟΣ ΣΙΦΝΟΥ

Προώθηση του Καταδυτικού Τουρισμού και τη δημιουργία Καταδυτικών Διαδρομών

Με την ολοκλήρωση της διαδικασίας αξιολόγησης, η Αναπτυξιακή Εταιρεία Κυκλάδων, έχοντας εξασφαλίσει την αύξηση των πόρων της πρόσκλησης κατά 181%, ανακοίνωσε τον οριστικό πίνακα κατάταξης των αξιολογημένων προτάσεων, σύμφωνα με τον οποίο εντάσσονται και χρηματοδοτούνται όλες οι προτάσεις που υποβλήθηκαν στο πλαίσιο της πρόσκλησης του Τοπικού Προγράμματος CLLD/Αλιείας και Θάλασσας.

Ο Δήμος Σίφνου υπέβαλε πρόταση και χρηματοδοτείται  για την ανάπτυξη και προώθηση του καταδυτικού τουρισμού και τη δημιουργία καταδυτικών διαδρομών, αναδεικνύοντας το  αεροναυάγιο του Vickers Wellington Mk.XIIΙ (MP. 705),  που κτυπήθηκε  την 7η Νοεμβρίου 1943 από το γερμανικό ανθυποβρυχιακό UJ-2102 και έπεσε στα νοτιοανατολικά της Σίφνου, πλησίον της Χρυσοπηγής.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ