Δήμος Σίφνου – Υπηρεσία Καθαριότητας – Ανακύκλωσης: Ανακοίνωση

ΔΗΜΟΣ ΣΙΦΝΟΥ

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ – ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

Θέλουμε να σας κάνουμε γνωστό ότι το τελευταίο διάστημα παρατηρείται το θλιβερό και ανεπίτρεπτο φαινόμενο εναπόθεσης ζωικών υποπροϊόντων σε κάδους συλλογής ανακυκλώσιμων υλικών.

Ο Δήμος μας, με γνώμονα τη διασφάλιση της δημόσιας υγείας και με σεβασμό στην προσπάθεια που από κοινού καταβάλλουν πολίτες, φορείς και εργαζόμενοι στην Υπηρεσία Καθαριότητας, τόσο για την καθαριότητα όσο και για την ενίσχυση της ανακύκλωσης, είναι υποχρεωμένος να προχωρήσει στην επιβολή αυστηρών προστίμων στην περίπτωση που διαπιστωθεί και πάλι μια τέτοια απαράδεκτη κατάσταση.

Το νησί μας φημίζεται για την καθαριότητά του, που είναι αποτέλεσμα της συμβολής και της κοινής προσπάθειας όλων.

Ας μην υπάρχουν μεμονωμένα περιστατικά που αμαυρώνουν την, κατά κοινή ομολογία, θετική εικόνα και θέτουν σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία.

Με την ευκαιρία σας γνωρίζουμε ότι, “κάτω” από τα λογότυπα που δημιούργησε εθελοντικά για το Δήμο Σίφνου η κα Μαίρη Τομαρά, θα εκδίδονται σε τακτά χρονικά διαστήματα ανακοινώσεις με οδηγίες και επισημάνσεις σχετικά με την καθαριότητα, την ανακύκλωση και τη συμβολή του καθενός και της καθεμιάς από μας στην καλή λειτουργία του ΧΥΤΑ Σίφνου.

Παρακαλούμε για τη συνεργασία συλλόγων, φορέων και κατοίκων του νησιού μας για την καλύτερη ενημέρωση όλων.

Γιατί μόνο ο δρόμος της συνεργασίας και της κοινής προσπάθειας θα φέρει το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα.

Σίφνος, 11.2.2022