Απάντηση του Δήμου Σίφνου στην ανακοίνωση της ΟΜ ΣΥΡΙΖΑ Σίφνου

Με αφορμή τα όσα ανακριβή υποστηρίζει η πρόσφατη ανακοίνωση της ΟΜ ΣΥΡΙΖΑ Σίφνου, ενδεικτικά και μόνο επισημαίνουμε τα εξής:
Σύμφωνα με τη Διεύθυνση Ασφάλειας Ναυσιπλοΐας του Αρχηγείου Λιμενικού Σώματος, στον Πλατύ Γιαλό δεν υφίσταται κάποιο οριοθετημένο αγκυροβόλιο.
Επίσης, οι θετικές γνωμοδοτήσεις επισημαίνουν ότι παράλληλα με το υδατοδρόμιο θα εξυπηρετούνται κανονικά και με ασφάλεια τα επαγγελματικά αλιευτικά αλλά και τα τουριστικά σκάφη.
Για τα παραπάνω, κατέχουμε επίσημα έγγραφα από τους φορείς των αρμόδιων Υπουργείων.
Ακούμε με προσοχή και σεβασμό κάθε φωνή και γνώμη, όμως εκφράζουμε τη λύπη μας για το γεγονός ότι οι συντάκτες της ανακοίνωσης ούτε συμμετείχαν ποτέ στο δημόσιο διάλογο, ούτε ζήτησαν από το Δήμο και το Λιμενικό Ταμείο πληροφορίες πριν να σχηματίσουν άποψη.
To Δημοτικό Συμβούλιο  θα συνεδριάσει προκειμένου να συζητήσει τις ενστάσεις των φορέων που κατατέθηκαν στο Δήμο μας.
Δεσμευόμαστε ότι άμεσα θα δοθούν στους συμπολίτες μας όλες οι πληροφορίες που έχουν ζητηθεί και θα απαντηθούν όλες οι απορίες για το συγκεκριμένο θέμα.
Σίφνος, 3.2.2022