Δήμος Σίφνου: Επέκταση του μέτρου επανασύνδεσης ευάλωτων καταναλωτών

Σίφνος, 2/2/2022

Επέκταση του μέτρου επανασύνδεσης ευάλωτων καταναλωτών

Φίλες και φίλοι,
Με ΚΥΑ των Υπουργών Οικονομικών, Περιβάλλοντος & Ενέργειας, η οποία δημοσιεύτηκε στο Φ.Ε.Κ. 6302 Β΄/29-12-2021, επεκτείνεται το πρόγραμμα επανασυνδέσεων ηλεκτρικής ενέργειας για ευάλωτους καταναλωτές.
Σύμφωνα με αυτήν:
-καλύπτονται οι περιπτώσεις διακοπής της ηλεκτροδότησης λόγω ληξιπρόθεσμων οφειλών μέχρι και τις 31.12.2021,
-απλοποιούνται οι διαδικασίες,
-υπεύθυνος για την αξιολόγηση των αιτήσεων είναι ο οικείος Δήμος.
Παράλληλα, για τη διευκόλυνση της συνολικής διαδικασίας ενεργοποιείται ο πενταψήφιος αριθμός ενεργειακής αλληλεγγύης 15902 για τη στήριξη των ευάλωτων νοικοκυριών, στον οποίο μπορούν να απευθύνονται και να υποβάλουν αιτήματα επανασύνδεσης της παροχής τους από Δευτέρα έως Παρασκευή (08:00 – 20:00).
Ο Δήμος θα δέχεται τις νέες αιτήσεις και θα αξιολογεί όσες είναι σε εκκρεμότητα προκειμένου να επανασυνδεθούν άμεσα όσοι συμπολίτες μας πιθανόν παραμένουν χωρίς ρεύμα στις οικίες τους.

Τηλ. επικοινωνίας: 2284360314