• Αρχική
  • Γραφείο Τύπου
  • Ανακοινώσεις - Γραφείο Τύπου
  • Δήμος Σίφνου: Ανακοίνωση της Επιτροπής παρακολούθησης του προγράμματος  διαχείρισης αδέσποτων ζώων: Προστασία των δεσποζόμενων και των αδέσποτων ζώων συντροφιάς από τα έντονα καιρικά φαινόμενα

ΔΗΜΟΣ ΣΙΦΝΟΥ: Ανακοίνωση της Επιτροπής παρακολούθησης του προγράμματος  διαχείρισης αδέσποτων ζώων: Προστασία των δεσποζόμενων και των αδέσποτων ζώων συντροφιάς από τα έντονα καιρικά φαινόμενα

Φίλες & φίλοι,
Ενόψει των ακραίων καιρικών φαινομένων και των χαμηλών θερμοκρασιών, παρακαλείσθε:

• Να προστατεύετε με όποιο πρόσφορο μέσο τα αδέσποτα ζώα, τα οποία είναι εκτεθειμένα στη βροχή ή και σε συνθήκες χωρίς καμία προστασία, φιλοξενώντας τα σε στεγασμένο – στεγνό μέρος.
  • Ιδιαίτερη φροντίδα, λόγω των καιρικών συνθηκών, θα πρέπει να λάβουν και οι ιδιοκτήτες των δεσποζόμενων ζώων,  σύμφωνα με το πλαίσιο  που θέτει ο Νόμος 4039/2012 (ΦΕΚ Α-15/2-2-2012). Τα ζώα κινδυνεύουν να πεθάνουν από την κακοκαιρία όταν είναι δεμένα και ανήμπορα να προφυλαχθούν από μόνα τους.

Να σημειώσουμε ότι στους περισσότερους οικισμούς του νησιού μας τις ταΐστρες εφοδιάζουν με ξηρά τροφή εθελοντές και εθελόντριες, τους οποίους και ευχαριστούμε από καρδιάς για την πολύτιμη βοήθειά τους.
Για οποιοδήποτε πρόβλημα διαπιστώσετε παρακαλούμε να απευθύνεστε  τηλεφωνικά στα μέλη της Επιτροπής Βίλη Φιλιππίδου (τηλ. επικ.: 6947279313)  και Ευγενία Βαλέντζα (τηλ. επικ.: 6985882742), έτσι ώστε να υπάρξει μέριμνα για την άμεση  αντιμετώπιση του προβλήματος.
Ευχαριστούμε για την πολύτιμη συνεργασία,

Για την Επιτροπή Διαχείρισης,

Η Πρόεδρος