Διαγωνισμός περιβαλλοντικών προτάσεων και ζωγραφικής για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης των Απορριμμάτων

Την Πέμπτη 23/12, στην Χριστουγεννιάτικη πλατεία στο κάτω Πετάλι, ανακοινώθηκαν από την Δήμαρχο Σίφνου κ. Μαρία Ναδάλη οι νικητές του διαγωνισμού περιβαλλοντικών προτάσεων και ζωγραφικής για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης των Απορριμμάτων. Στο πλαίσιο του εορτασμού αυτής της εβδομάδας, ο Δήμος Σίφνου που συμμετείχε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, φέτος εκτός από τους εθελοντικούς καθαρισμούς που οργάνωσε την εβδομάδα 20-27/11/2021, , ζήτησε από τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Σίφνου είτε να ζωγραφίσουν κάτι σχετικό είτε να κάνουν μια πρόταση σχετικά με τρόπους μείωσης τω απορριμμάτων.
Στην πρόσκληση αυτή ανταποκρίθηκαν 56 παιδιά με 23 ζωγραφιές και 33 προτάσεις. Η αξιολόγηση των έργων ήταν πραγματικά δύσκολη αφού η πλειοψηφία των παιδιών ανταπεξήλθε με όμορφες ιδέες και δημιουργίες. Τα έργα των προκριθέντων (ένα για την ζωγραφική κι ένα για την περιβαλλοντική πρόταση) που βραβεύτηκαν από τον Δήμο Σίφνου θα γίνουν banners και θα αναρτηθούν έξω από δημοτικά κτήρια. Οι νικητές είναι: στην κατηγορία ζωγραφικής η μαθήτρια Ζωή Παλαιού και στην κατηγορία της πρότασης η Αιμιλία Μούτσο.
Ευχαριστούμε θερμά τις μαθήτριες και τους μαθητές που συμμετείχαν, την καθηγήτρια εικαστικών κ. Μαρία Τζιροζίδου και τους ζωγράφους μας κ.κ. Φωτεινή Καράβου και Γιάννη Μαστρόκαλο που βοήθησαν στην αξιολόγηση των έργων.