Δήμος Σίφνου: Πρόγραμμα Εορτασμού της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940

ΔΗΜΟΣ ΣΙΦΝΟΥ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940
-Γενικός σημαιοστολισμός των δημόσιων, δημοτικών και ιδιωτικών καταστημάτων, των γραφείων των Ν.Π.Δ.Δ., οικιών και ελλιμενισμένων πλοίων, από την ογδόη πρωινή της 26ης Οκτωβρίου μέχρι τη δύση του ηλίου της 28ης Οκτωβρίου 2021
-Φωταγώγηση όλων των καταστημάτων του δημοσίου, των Ο.Τ.Α. καθώς και των καταστημάτων των Ν.Π.Δ.Δ. και των Τραπεζών, κατά τις βραδινές ώρες της 27ης και 28ης Οκτωβρίου.
ΠΕΜΠΤΗ 28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2021
-Ώρα 07:30: Θα σημάνουν χαρμόσυνα οι καμπάνες των εκκλησιών με τη φροντίδα του ιερέα και επιτρόπων κάθε ενοριακού Ναού.
-Ώρα 10:30: Τέλεση επίσημης δοξολογίας στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Σπυρίδωνα στην Απολλωνία. Ο πανηγυρικός της ημέρας θα εκφωνηθεί από τον κ. Νίκο Μπελιό, Διευθυντή του Γυμνασίου Σίφνου με Τάξεις Λυκείου «Νικόλαος Γ. Προμπονάς».
Μετά τη δοξολογία θα τελεστεί επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο Ηρώων.
-Θα ακολουθήσει κατάθεση στεφάνων από τους:
• Δήμαρχο Σίφνου
• Εκπρόσωπο της Περιφερειακής Ενότητας Μήλου
• Πρόεδρο του Συμβουλίου της Κοινότητας Απολλωνίας
• Πρόεδρο του Συμβουλίου της Κοινότητας Αρτεμώνα
• Διοικητή του Αστυνομικού Σταθμού Σίφνου
• Λιμενάρχη Σίφνου
• Πρόεδρο του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Σίφνου
• Πρόεδρο του Πολιτιστικού Κέντρου Σίφνου «Μαριάνθη Σίμου»
• Εκπρόσωπο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης για την Εθνική Αντίσταση
• Μαθητές του Παιδικού Σταθμού Σίφνου «Το Μικρό Καράβι»
• Μαθητές του Νηπιαγωγείου Απολλωνίας
• Μαθητές του Νηπιαγωγείου Αρτεμώνα
• Μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Σίφνου
• Μαθητές του Γυμνασίου Σίφνου «Νικόλαος Γ. Προμπονάς»
• Μαθητές του Λυκείου Σίφνου «Νικόλαος Γ. Προμπονάς»
• Μαθητές του ΕΠΑ.Λ. Σίφνου
• Εκπροσώπους των κομμάτων, ανάλογα με τη σειρά εκπροσώπησής τους στο Εθνικό Κοινοβούλιο
• Εκπροσώπους φορέων (Πολιτιστικού Συλλόγου Σίφνου, Συνδέσμου Σιφνίων, Συλλόγου Επαγγελματιών & Εμπόρων της Σίφνου κ.ά.)
-Τήρηση ενός λεπτού σιγής στη μνήμη των ένδοξων νεκρών
-Εθνικός Ύμνος από τους μαθητές του Γυμνασίου Σίφνου με Τάξεις Λυκείου «Νικόλαος Γ. Προμπονάς»
Θα ακολουθήσει παρέλαση μαθητών, η οποία θα ξεκινήσει από το χώρο έξω από τον Αστυνομικό Σταθμό Σίφνου και θα κατευθυνθεί προς το Δημοτικό Κατάστημα Απολλωνίας (πρώην Ξενώνα). Το γενικό πρόσταγμα της παρέλασης θα έχει η Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κα Ελένη Δημητρίου.
Παρακαλούνται να παραστούν οι αρχές του τόπου, οι εκπρόσωποι φορέων, συλλόγων και σωματείων, οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές & οι μαθήτριες των Σχολείων και οι κάτοικοι, τηρώντας τα μέτρα και τις υγειονομικές διατάξεις που ισχύουν για την αντιμετώπιση του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19.
Σίφνος, 25 Οκτωβρίου 2021
Η Δήμαρχος Σίφνου
ΜΑΡΙΑ ΕΜΜ. ΝΑΔΑΛΗ
Μπορεί να είναι εικόνα εξωτερικοί χώροι