Δήμος Σίφνου – Υπηρεσία Ύδρευσης – Αποχέτευσης: Έκκληση για περιορισμό της αλόγιστης κατανάλωσης νερού

nero2

ΔΗΜΟΣ ΣΙΦΝΟΥ

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΥΔΡΕΥΣΗΣ – ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ

ΕΚΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΝΕΡΟΥ

Λόγω της παρατεταμένης ανομβρίας του φετινού χειμώνα και επειδή συστηματικά παρατηρούνται φαινόμενα αλόγιστης κατανάλωσης του νερού από το δημοτικό δίκτυο ύδρευσης για χρήσεις όπως ποτίσματα κήπων & αγρών, πλύσιμο αυτοκινήτων, αυλών κ.ά., παρακαλούνται οι καταναλωτές να αποφεύγουν τη σπατάλη και να περιορίζονται στις απαραίτητες και αναγκαίες  χρήσεις.
Η άσκοπη κατανάλωση του νερού έχει συχνά ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει επάρκεια για την εξυπηρέτηση βασικών αναγκών κατοίκων, επισκεπτών,  επαγγελματιών.
Συνεργεία του Δήμου θα πραγματοποιούν επιτόπιους ελέγχους και στους παραβάτες θα επιβάλλονται τα ανάλογα πρόστιμα.
Επειδή το νερό ως το πολυτιμότερο αγαθό αποτελεί δικαίωμα κάθε κατοίκου – επισκέπτη, είναι σημαντικότατη η από κοινού προσπάθεια για την εξοικονόμησή του.
Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία!
Σίφνος, 4.7.2021