Δήμος Σίφνου – Γραφείο Προέδρου Δημοτικού Συμβουλίου : Απάντηση σε επιστολή του Δημοτικού Συμβούλου κ. Ιωάννη Ραφελέτου

ΔΗΜΟΣ ΣΙΦΝΟΥ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ Κ. ΙΩΑΝΝΗ ΡΑΦΕΛΕΤΟΥ

Κύριε Ραφελέτο,
Επειδή στο δημοσίευμά σας φαίνεται ότι επιλέγεται ΣΚΟΠΙΜΩΣ μια διαστρέβλωση της πραγματικότητας και επειδή “κατασκευάζονται” και δημοσιοποιούνται πληροφορίες που αναφέρουν ότι με την αλλαγή στη χρήση της αίθουσας του Δημοτικού Συμβουλίου θα καταργηθεί και η ονομασία της “ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΡΩΝΑΙΟΣ”, ως Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου οφείλω όχι μόνο να διαψεύσω, αλλά και να χαρακτηρίσω τα αναγραφόμενα ανυπόστατα, αβάσιμα και αυθαίρετα.
Είναι περισσότερο και από προφανές ότι η όποια αλλαγή χρήσης μιας αίθουσας αφορά μόνο στη χρήση της και τίποτα άλλο.
Ευτυχώς η Ελληνική γλώσσα είναι εξαιρετικά σαφής και ακριβής και δεν επιδέχεται παρερμηνείες.
Η σημερινή δημοτική αρχή γνωρίζει να τιμά και να σέβεται, όπως τους αξίζει, ανθρώπους σαν τον Κώστα Κoρωναίο που υπηρέτησε με μετριοπάθεια και συνέπεια την Τοπική Αυτοδιοίκηση και το νησί μας.
Είναι, τουλάχιστον, λυπηρό σε περιόδους κρίσης, όπως αυτή που βιώνουμε, να επιλέγεται ο δρόμος του λαϊκισμού με όχημα την μνήμη του πρόωρα απελθόντα συμπολίτη μας, όχι για να αποδοθεί τιμή, αλλά για να χρησιμοποιηθεί.
Καταλήγοντας, δημοσιοποιώ την επιστολή που απέστειλα στην παράταξή σας στις 21/04/2021, πριν από το δημοσίευμά σας, ως απάντηση στην επιστολή την οποία η παράταξή σας μου απέστειλε σχετικά με το θέμα και την οποία εσείς επιμελώς αποκρύψατε.

Σίφνος, 23.4.2021

Νίκος Γ. Χρυσίνης,

Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου Σίφνου

Διευκρινίζεται ότι ως Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου επιλέγω να απαντήσω σ’ εσάς ως εν ενεργεία Δημοτικό Σύμβουλο και όχι στις κατά καιρούς ερμηνείες και παραπλανητικά δημοσιεύματα του “άγνωστου συντάκτη” που χρησιμοποιεί την επωνυμία Α.ΚΙ.Σ., η οποία ως δημοτική παράταξη έπαψε να υφίσταται, αφού δεν πήρε μέρος στις προηγούμενες δημοτικές εκλογές.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ
Επιστολή – Απάντηση Προέδρου Δ. Συμβουλίου Σίφνου