Επανασυντονισμός τηλεοπτικών σταθμών της τηλεόρασης στις νέες συχνότητες εκπομπής τους

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Σας γνωρίζουμε ότι τις πρώτες πρωινές ώρες της Παρασκευής 11 Δεκεμβρίου 2020, θα πραγματοποιηθεί μετάβαση στις τελικές συχνότητες εκπομπής των τηλεοπτικών σταθμών στις Κυκλάδες. Συνεπώς, οι τηλεοπτικοί σταθμοί θα χαθούν από τις οθόνες μας και είναι απαραίτητο να γίνει επανασυντονισμός της τηλεόρασης (εάν αυτή διαθέτει κατάλληλο ψηφιακό δέκτη) ή του εξωτερικού δέκτη (εάν η τηλεόραση είναι παλιά και έχει συνδεθεί με εξωτερικό δέκτη), προκειμένου να αποθηκευτούν οι σταθμοί στις νέες συχνότητες εκπομπής τους.
Τα βήματα για την πραγματοποίηση του επανασυντονισμού, σε γενικές γραμμές, είναι τα εξής:

1. πατάμε το κουμπί «Μενού» της τηλεόρασης ή του εξωτερικού δέκτη,
  2. επιλέγουμε «Εγκατάσταση» ή «Ρυθμίσεις»,
  3. επιλέγουμε «Αυτόματος Συντονισμός» και ο δέκτης αναζητά όλους τους διαθέσιμους σταθμούς,
  4. στο τέλος της αναζήτησης πατάμε «ΟΚ» ή «ΝΑΙ»και όλοι οι σταθμοί που εντοπίστηκαν αποθηκεύονται στη μνήμη,
  5. επιλέγουμε «Έξοδος» («Εxit») και πλέον μπορούμε να παρακολουθήσουμε το πρόγραμμα που επιθυμούμε.

Η ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΣΙΦΝΟΥ

ΜΑΡΙΑ ΕΜΜ. ΝΑΔΑΛΗ