Δήμος Σίφνου -Υποέργο 3: Αρχαιολογική παρακολούθηση των εργασιών στο δίκτυο αποχέτευσης στους κεντρικούς οικισμούς του νησιού μας

ΔΙΚΤΥΑ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ & ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΛΥΜΑΤΩΝ
ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΣ & ΑΡΤΕΜΩΝΑ ΔΗΜΟΥ ΣΙΦΝΟΥ»

Υποέργο 3: Αρχαιολογική παρακολούθηση των εργασιών

Παρακολουθώντας την ανησυχία συμπατριωτών μας για το θέμα της αποκατάστασης των πλακόστρωτων στους κεντρικούς οικισμούς του νησιού μας, μετά τις εργασίες κατασκευής των δικτύων αποχέτευσης, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης έχει προβλεφθεί υποέργο 3  για την αρχαιολογική παρακολούθηση των εργασιών.

Για το συγκεκριμένο υποέργο έχει υπογραφτεί μνημόνιο συνεργασίας μεταξύ της Εφορείας Αρχαιοτήτων Κυκλάδων και της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου και αναμένεται η ολοκλήρωση της διαδικασίας για την πρόσληψη  του απαιτούμενου προσωπικού (ενός αρχαιολόγου & ενός αρχιτέκτονα).

Με τη διαβεβαίωση ότι ο Δήμος Σίφνου βρίσκεται σε συνεχή επικοινωνία & στενή συνεργασία με το Φορέα Υλοποίησης του έργου και με όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες για τα θέματα που αφορούν στην εκτέλεση των εργασιών και στις αποκαταστάσεις, παρακαλούνται όσοι συμπατριώτες μας επιθυμούν επιπλέον ενημέρωση να απευθυνθούν στις αρμόδιες, ανά περίπτωση, υπηρεσίες και φυσικά στο Δήμο Σίφνου (τηλ. επικ.: 2284033077 – 6984617653 / email: dimotis@sifnos.gr).

Σίφνος, 24.9.2020