Εθελοντικοί Καθαρισμοί στη Σίφνο

Μπορεί λόγω των συνθηκών να μην διοργανώθηκε φέτος το Let’s do it World,  όπου πολίτες από όλο τον κόσμο καθαρίζουν ταυτόχρονα τις γειτονιές-τα χωριά-τις πόλεις τους σε μια προκαθορισμένη μέρα,  αλλά στη Σίφνος είπαμε να …το κάνουμε έτσι κι αλλιώς,  με όλα τα μέτρα προφύλαξης φυσικά!

Στο σχετικό κάλεσμα της ΔΗ.Κ.Ε.Σ. ανταποκρίθηκε πρόθυμα η συντριπτική πλειοψηφία των Σιφνέικών Συλλόγων κι έδωσαν κι εφέτος δυναμικό παρόν.

Ευχαριστούμε θερμά όλους όσοι συμμετείχαν:

• Το Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Σίφνου για τη συμμετοχή στην οργάνωση της δράσης και για την προσφορά των αναλώσιμων (γάντια, σακούλες, μάσκες)
  • τον Σύλλογο Γυναικών Σίφνου «το Σμάρι» που καθάρισε τον περιφερειακό της Απολλωνίας και το δρόμο από τα Φυρόγεια έως τις Αράδες
  • τον Πολιτιστικό Σύλλογο Σίφνου που καθάρισε τις παραλίες της Χρυσοπηγής
  • τον Σύλλογο «οι Φίλοι του Κάστρου» που καθάρισαν τον περιφερειακό του χωριού και την παραλία στη Σεράλια
  • τον Οικολογικό Σύλλογο Καμαρών «η Μερόπη» που καθάρισε το χωριό και τον κεντρικό δρόμο από τις Καμάρες ως τα «τρία δεντρά»
  • την Κοινότητα Απολλωνίας που καθάρισε τον κεντρικό δρόμο Απολλωνίας- Καμαρών ως τα «τρία δεντρά»
  • την Κοινότητα Αρτεμώνα που καθάρισε την πλατεία, το πάρκινγκ και την παιδική χαρά του Αρτεμώνα καθώς και την περιοχή πίσω από τον Άγιο Κωνσταντίνο και έως τον Άγιο Παύλο και από πηγάδι του Αφεντικού έως το Γεφύρι του Πάνω Πεταλιού.
  • τον Εξωραϊστικό Σύλλογο του Πλατύ Γιαλού που καθάρισε το αλιευτικό καταφύγιο και την παραλία του Πλατύ Γιαλού
  • τον Εξωραϊστικό Σύλλογο του Φάρου που καθάρισε τον κεντρικό δρόμο από το Πλακωτό ως το Φάρο
  • τον Εξωραϊστικό Σύλλογο των Εξαμπέλων που καθάρισε το χωριό των Εξαμπέλων
  • τον Εξωραϊστικό Σύλλογο του Βαθιού που καθάρισε τον κεντρικό δρόμο από τα Φυρόγια ως το Βαθύ
  • Τους ιδιώτες εθελοντές που καθάρισαν:

– μέρος του Λειβαδά (από το φράγμα ως τις Καμάρες),

– μέρος του κεντρικού δρόμου της Χερρονήσου (από τον Θόλο ως τον Αϊ Γρηγόρη)

– μέρος του κεντρικού δρόμου του Πλατύ Γιαλού (από τα Εξάμπελα ως τον Αϊ Θωμά)

-τον κεντρικό δρόμο από τις Αράδες ως την Απολλωνία

Όπως πάντα ευχόμαστε υγεία σε όλους, και του χρόνου με ακόμα περισσότερες συμμετοχές και ακόμα λιγότερα σκουπίδια!!!

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΙΦΝΟΥ