Σύσκεψη της Ομάδας Εργασίας για τα προβλήματα της Σίφνου στον τομέα της Υγείας

Την Παρασκευή 24 Απριλίου, στις 19:00, πραγματοποιήθηκε σύσκεψη της Ομάδας Εργασίας που συγκροτήθηκε με την υπ’ αρ. 15/2020 απόφαση Δημάρχου (Α.Δ.Α.: 64ΟΒΩ1Τ-ΠΑΜ), με αντικείμενο την αντιμετώπιση των προβλημάτων στον τομέα της υγείας, μετά και την υπ’ αρ. 12/2020 σχετική απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου (Α.Δ.Α.: ΩΦΕ5Ω1Τ-ΘΟ1).

Τα μέλη της Επιτροπής, μετά την κοινή διαπίστωση ότι η οξεία υγειονομική κρίση δεν επέτρεψε την άμεση συνάντηση με τις αρμόδιες υπηρεσίες στην Αθήνα, μέσα από μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα συζήτηση κατέθεσαν την έντονη αγωνία τους για τα ζητήματα που συνδέονται με τα προβλήματα της Σίφνου στον τομέα της υγείας, τόνισαν ότι θα εξαντληθεί κάθε δυνατός τρόπος προώθησης των αιτημάτων και κατέληξαν στα εξής συμπεράσματα:

Να ζητηθεί, αμέσως μόλις αρθούν τα περιοριστικά μέτρα μετακίνησης, συνάντηση της Δημάρχου & μελών της Επιτροπής με τον Υπουργό Υγείας, τη Διοίκηση της 2ης Δ.Υ.Π.Ε Πειραιώς & Αιγαίου και το Διοικητή του ΕΚΑΒ,

Να σταλεί προς το Υπουργείο Υγείας και τις συναρμόδιες Υπηρεσίες υπόμνημα, το οποίο θα συνυπογράφεται από όλα τα μέλη της Επιτροπής και τους εκπροσώπους των φορέων που συμμετέχουν σε αυτήν, προκειμένου να τονιστεί για άλλη μια φορά:

α) η ανάγκη άμεσης στελέχωσης του Π.Π.Ι. Σίφνου, η οποία, λόγω και των ειδικών συνθηκών που έχουν διαμορφωθεί εξαιτίας της πανδημίας, είναι περισσότερο επιτακτική από ποτέ,

β) η ανάγκη διασφάλισης της δυνατότητας για γρήγορη αεροδιακομιδή των σοβαρών περιστατικών από το νησί μας σε εξειδικευμένη μονάδα υγείας της Αθήνας!

Υπενθυμίζουμε ότι η επιτροπή αποτελείται από:

Τη Δήμαρχο και τη δημοτική σύμβουλο Χρυσούλα Ελ. Ποδότα, εντεταλμένη σε θέματα υγείας,

Εκπροσώπους φορέων:
• την Πρόεδρο του Ιδρύματος Στήριξης του Π.Π.Ι. Σίφνου «Σωτήρης Τριαντάφυλλος» κα Αποστολία Γεωργαρή,
• την Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου κα Άννα Κατσουλάκη,
• τον Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου Απολλωνίας κ. Φραζέσκο Σάρδη,
• τον Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του Γυμνασίου Σίφνου με Τάξεις Λυκείου κ. Χαράλαμπο Μπεκέ,
• τον Πρόεδρο του Συλλόγου Επαγγελματιών και Εμπόρων της Σίφνου κ. Θεόδωρο Πολενάκη,
• την Πρόεδρο του Συλλόγου Ιδιοκτητών Ενοικιαζομένων Δωματίων & Διαμερισμάτων Σίφνου κα Μόσχα Διαρεμέ.

Τον περιφερειακό σύμβουλο Νοτίου Αιγαίου κ. Γιάννη Γεροντή, τ. Δήμαρχο Σίφνου,

-Συνδημότες με μεγάλη αυτο-διοικητική εμπειρία, που έχουν χειριστεί, από τις θέσεις που υπηρέτησαν, προβλήματα της Σίφνου στον τομέα της υγείας:
• τον κ. Νίκο Βενάκη, τ. Έπαρχο της Π.Ε. Μήλου,
• τον κ. Κώστα Κασιώτη, τ. Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου Σίφνου και τ. Πρόεδρο του Ιδρύματος Στήριξης του Π.Π.Ι. Σίφνου «Σωτήρης Τριαντάφυλλος»,
• τον κ. Κώστα Σούλη, τ. Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου Σίφνου και τ. εντεταλμένο δημοτικό σύμβουλο σε θέματα υγείας.

Τον κ. Ζαννή Κοντονάσιο, κάτοικο Σίφνου (με την ιδιότητα του πολύτεκνου πατέρα) και την κα Κυριακή Μυτιληναίου, ως εκπρόσωπο των Γονέων και Κηδεμόνων των μαθητών του Νηπιαγωγείου Αρτεμώνα.

Σίφνος, 25.4.2020