Επιστολή Δημάρχου προς τα αρμόδια υπουργεία: Θέσεις Δημοτικού Συμβουλίου Σίφνου για επιβολή επιπλέον μέτρων στο πλαίσιο της πρόληψης & της αποφυγής της διασποράς του COVID-19

Dimarxos Epistoli

Αξιότιμοι κύριοι,

Το Δημοτικό Συμβούλιο Σίφνου, θέλοντας να προστατεύσει με κάθε δυνατό τρόπο τους κατοίκους του νησιού μας από την εξάπλωση του Κορωνοϊού (SARS CοV2), κατά τη συνεδρίαση που πραγματοποίησε μέσω τηλεδιάσκεψης την Παρασκευή 3 Απριλίου, συζήτησε το θέμα που αφορά στην επιβολή έκτακτων μέτρων για την περαιτέρω θωράκιση των νησιών, ύστερα και από σχετική πρόταση του Ελληνικού Δικτύου Μικρών Νησιών, και αφού έλαβε υπόψη του την κρισιμότητα της κατάστασης, τις ελλείψεις στην υγειονομική κάλυψη των νησιών και τα ελάχιστα μέσα που διαθέτει η υγειονομική μονάδα της Σίφνου, αποφάσισε να ζητήσει από τα αρμόδια υπουργεία και τη Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας:

-τη θέσπιση του μέτρου της υποχρεωτικής τοποθέτησης σε καραντίνα, με όλες τις προβλεπόμενες κυρώσεις γι’ αυτούς που θα την παραβιάσουν, σε όσους αποφασίσουν να ταξιδέψουν από τον Πειραιά ή από τα νησιά προς τη Σίφνο, η οποία δε διαθέτει καμία δευτεροβάθμια υγειονομική μονάδα,

-τον αυστηρό έλεγχο για την τήρηση όλων των κανόνων υγιεινής και ασφάλειας στα πλοία (αποστάσεις μεταξύ ταξιδιωτών, διάθεση καμπινών κ.ά.),

-την άμεση επιδότηση των τιμολογίων μεταφοράς τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης από τις μεταφορικές εταιρίες, μέσω του μεταφορικού ισοδύναμου και τον ορισμό πλαφόν στις τιμές αυτές, για τη διασφάλιση της ασφαλούς μεταφοράς και της αποφυγής διάδοσης του ιού.

Επιπλέον, σας γνωρίζουμε ότι το Δημοτικό Συμβούλιο αποφάσισε τη συνέχιση των οικοδομικών εργασιών στο νησί, εφόσον τηρούνται τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας και εφόσον οι εργαζόμενοι στα συνεργεία έχουν έρθει στο νησί τουλάχιστον 15 ημέρες πριν.

Αναμένοντας τις άμεσες ενέργειές σας!

Με εκτίμηση,

Η Δήμαρχος Σίφνου