Ανακοίνωση για αντιφιλοζωϊκά φαινόμενα

Gata

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σήμερα, ημέρα Τετάρτη, 19 Φεβρουαρίου 2020, με λύπη πληροφορηθήκαμε από μέλος της ομάδας του υπό ίδρυση φιλοζωικού σωματείου Σίφνου τον εντοπισμό πτωμάτων πεθαμένων γατιών, πιθανότατα δηλητηριασμένων.

Μάλιστα, όπως φαίνεται στη σχετική εικόνα, τα μέλη της ομάδας αντίκρισαν ένα φρικαλέο θέαμα που δεν επιθυμούμε να περιγράψουμε, αλλά είμαστε σίγουροι πως δεν είναι αποτέλεσμα ατυχήματος.

Δυστυχώς, η συγκεκριμένη αποτρόπαια πράξη δεν είναι η μοναδική. Τέτοιου είδους γεγονότα, εκτός του ότι είναι φρικαλέα, ανάγουν σε προβληματική συμπεριφορά, θεωρούνται εξαιρετικά επικίνδυνα και απαράδεκτα για το νησί μας!

Ενημερώνουμε τους δημότες μας ότι, σύμφωνα με την ενημέρωση που είχαμε, το υπό ίδρυση Φιλοζωικό Σωματείο Σίφνου θα κάνει αναφορά στην αρμόδια εισαγγελία και θα ακολουθηθούν τα προβλεπόμενα από το νόμο.

Τέλος, θα θέλαμε να αναφέρουμε ότι ο Δήμος δε θα ανεχθεί παρόμοια περιστατικά. Το νησί μας ζει από τον τουρισμό και τέτοιες συμπεριφορές αμαυρώνουν την εικόνα του νησιού και προσβάλλουν το ήθος των κατοίκων του.