ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ/ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ & ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΣΙΦΝΟΥ

Ypografi Signature

Αγαπητοί φίλοι,

Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι υπογράφτηκε προγραμματική σύμβαση μεταξύ του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού (Γενική Γραμματεία Αθλητισμού) και του Δήμου Σίφνου, συνολικής χρηματοδότησης 73.141,40 €, με σκοπό την υλοποίηση του έργου «Προμήθεια εξοπλισμού για την αναβάθμιση και συντήρηση αθλητικών εγκαταστάσεων του Δήμου μας» (σχετική η υπ’ αρ. 201/2019 απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου – Α.Δ.Α. Ψ4ΕΙΩ1Τ-6ΥΘ). Στο πλαίσιο της σύμβασης θα πραγματοποιηθούν παρεμβάσεις στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Γυμνασίου – Λυκείου και ΕΠΑ.Λ. Σίφνου καθώς και στο γήπεδο ποδοσφαίρου στις Καμάρες.

Επίσης, σας γνωρίζουμε ότι αναμένεται η αξιολόγηση της πρότασης που υπέβαλε ο Δήμος μας στο Πρόγραμμα Αγροτικής Ανάπτυξης της Ελλάδας (ΠΑΑ 2014-2020) για την κατασκευή γηπέδου ποδοσφαίρου 5Χ5 στον Αρτεμώνα, ενώ πρόσφατα (Τρίτη 4.2.2020) πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στα Γραφεία της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού, με σκοπό να τεθούν τα θέματα του Εθνικού Αθλητικού Κέντρου Νεότητας Σίφνου (Μαρούσα), τα οποία προωθήθηκαν και εγγράφως στον Υφυπουργό και αφορούν:

• στον άμεσο ορισμό νέας Διοικούσας Επιτροπής (η θητεία της τελευταίας διοικούσας επιτροπής έχει λήξει),
  • στην εξέταση της δυνατότητας μεταβίβασης του Ε.Α.Κ.Ν. στο Δήμο Σίφνου ή στην εξέταση οποιασδήποτε άλλης μορφής συνεργασίας μεταξύ του Δήμου μας και της Γ.Γ.Α. (στην περίπτωση που διαπιστωθεί ότι η μεταβίβαση είναι νομικά ανέφικτη), προκειμένου να αντιμετωπιστούν -το συντομότερο δυνατόν- τα σοβαρά ζητήματα συντήρησης του αγωνιστικού χώρου και του συνόλου των εγκαταστάσεων (κτιριακών, ηλεκτρολογικών, μηχανολογικών, υδραυλικών κ.λπ.), καθώς και τα θέματα ομαλής λειτουργίας και φύλαξής τους,
  • στην άμεση αποστολή κλιμακίου από τις Τεχνικές Υπηρεσίες της Γ.Γ.Α., με σκοπό τη διενέργεια επιτόπιας αυτοψίας και την καταγραφή της υφιστάμενης κατάστασης.

Με την ευκαιρία, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τα μέλη της Διοικούσας Επιτροπής του δημοτικού γηπέδου ποδοσφαίρου «ΓΕΩΡΓΙΟΣ & ΔΩΡΑ ΣΥΓΓΕΛΙΔΗ» Γιάννη Χουζούρη, Γιώργο Μ. Χρύσο και Μάκη Φράγκο καθώς και τους Νίκο Κάραβο και Κώστα Τρούλλο για την εθελοντική εργασία που πρόσφατα πρόσφεραν για την προσωρινή αποκατάσταση τμήματος της περίφραξης του γηπέδου, η οποία καταστράφηκε από τους ισχυρούς ανέμους.

Σίφνος, 11.2.2020