Κινητές Ιατρικές Μονάδες – Αποστολή στη Σίφνο (14-17.12.2019)

Τη Σίφνο θα επισκεφθούν οι Κινητές Ιατρικές Μονάδες (ΚΙΜ) για δωρεάν παροχή πρωτοβάθμιας ιατρικής φροντίδας και εξετάσεων στους κατοίκους του νησιού.

Οι Κινητές Ιατρικές Μονάδες θα βρίσκονται στο Πολιτιστικό Κέντρο Σίφνου «Μαριάνθη Σίμου» από το Σάββατο 14 Δεκεμβρίου έως και την Τρίτη 17 Δεκεμβρίου με 14 ιατρικές ειδικότητες στη διάθεση των κατοίκων του νησιού.

(Καρδιολόγος – Ορθοπαιδικός – Γυναικολόγος – Οφθαλμίατρος – ΩΡΛ – Διαιτολόγος – Γενικός Χειρουργός Ακτινολόγος – Ψυχολόγος – Παιδοψυχολόγος – Πνευμονολόγος – Παιδίατρος – Οδοντίατρος – Νευρολόγος )

Πιο συγκεκριμένα, το Σάββατο 14 Δεκεμβρίου θα λειτουργήσουν από τις 09.00 έως τις 17.00, τη Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου από τις 9.00 έως τις 17.00 και την τελευταία μέρα, Τρίτη 17 Δεκεμβρίου, από τις 9.00 έως τις 12.00.

Οι παρεχόμενες υπηρεσίες θα είναι:

• Ψηφιακή τρισδιάστατη μαστογραφία
  • Υπέρηχος άνω & κάτω κοιλίας, θυροειδούς & triplex αγγείων
  • Ψηφιακός ακτινολογικός έλεγχος
  • Μέτρηση οστικής πυκνότητας
  • Ηλεκτροκαρδιογράφημα – triplex καρδιάς – holter ρυθμού
  • Πνευμονολογική εξέταση – Σπιρομέτρηση
  • Τεστ ανίχνευσης αιμορραγίας εντέρου (Πολύποδας)
  • Τεστ Παπανικολάου (test Pap) – κολπικός υπέρηχος
  • Έλεγχος οπτικής οξύτητας – μέτρηση ενδοφθάλμιας πίεσης βυθοσκόπηση
  • Ακοόγραμμα – τυμπανόγραμμα – ενδοσκόπηση
  • Έλεγχος σκελετικών ανωμαλιών σε παιδιά (σκολίωση, κύφωση), ορθοπαιδική εξέταση
  • Ενδοστοματική εξέταση παιδιών, ενηλίκων & ηλικιωμένων
  • Διάγνωση μαθησιακών δυσκολιών, αναπτυξιακών, ψυχικών διαταραχών
  • Διάγνωση νευρολογικών παθήσεων (ημικρανίες, άνοιες, v.Parkinson)
  • Χειρουργική εκτίμηση θυροειδούς και μαστού, έλεγχος κιρσών
  • Αφαίρεση σμηγματογόνων κύστεων, λιπωμάτων, σπίλων
  • Διατροφική αξιολόγηση – λιπομέτρηση
  • Εκπαίδευση Α’ βοηθειών
  • Ομιλίες για θέματα δημόσιας υγείας Έλεγχος εμβολιαστικής κάλυψης

Για πληροφορίες και για να προγραμματίσετε το ραντεβού σας, μπορείτε να επικοινωνείτε τις καθημερινές, 13:00 – 16:00, στο τηλ.: 2102447694

Φορέας Υλοποίησης: Αναγέννηση & Πρόοδος
Με αποκλειστική δωρεά: ΙΔΡΥΜΑ ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΙΑΡΧΟΣ

Υπό την επιστημονική αιγίδα:
-Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών – Α΄ Ορθοπαιδική Κλινική, Ιατρική Σχολή – Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο «ΑΤΤΙΚΟΝ»
-Υπουργείο Υγείας
-Ανώνυμη Εταιρεία Μονάδων Υγείας Α.Ε.