Δήμος Σίφνου: Έκδοση ψηφίσματος

Σίφνος 20.03.2023

Αρ. πρωτ. -1397 –

Σήμερα, Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023 το Δημοτικό Συμβούλιο Σίφνου συνήλθε σε κατεπείγουσα δια περιφοράς συνεδρίαση, ύστερα από την υπ΄αρ. πρωτ. 1373/18.03.2023 πρόσκληση του προέδρου του Νικολάου Χρυσίνη, με αποκλειστικό θέμα την έκδοση ψηφίσματος για την θλιβερή είδηση του θανάτου  του Ελευθερίου Σ. Ποδότα, τ. Αντιδημάρχου Σίφνου.

Τα μέλη του Δημ. Συμβουλίου, αφού ανέγνωσαν κείμενο της Δημάρχου Μαρίας Ναδάλη στο οποίο αναφέρει τα εξής:

«Με μεγάλη θλίψη πληροφορηθήκαμε το θάνατο του αγαπημένου συμπατριώτη μας Ελευθερίου Σ. Ποδότα, τέως Αντιδημάρχου Σίφνου, που σε όλη τη διάρκεια της ζωής του διακρινόταν για την ευγένεια, την καλοσύνη και το εξαίρετο ήθος του, είχε υποδειγματική  παρουσία τόσο στον ιδιωτικό όσο  και στον επαγγελματικό και κοινωνικό του βίο και  από διάφορες θέσεις πρόσφερε σημαντικές υπηρεσίες στα αυτοδιοικητικά, κοινωνικά και αθλητικά πράγματα του νησιού, πάντα με πολλή σεμνότητα, ανιδιοτέλεια, γενναιοδωρία και κυρίως με μεγάλη αγάπη για τη Σίφνο και για το συνάνθρωπό του.»

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΟΜΟΦΩΝΑ

1. 1. Να παραστούν τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου στην εξόδιο ακολουθία.
  2. Να δοθεί το όνομα του εκλιπόντος  (ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ Σ. ΠΟΔΟΤΑΣ) στα αποδυτήρια της γηπεδούχου ομάδας στο γήπεδο ποδοσφαίρου στο Θόλο.
  3. Να δοθεί, αντί στεφάνου, το ποσόν των 500,00€ για ενίσχυση του Πανσιφναϊκού Αθλητικού Συλλόγου.
  4. Να αναγνωστεί το παρόν  ψήφισμα στην εξόδιο ακολουθία και να επιδοθεί στην οικογένειά  του.
  5. Να δημοσιευτεί το ψήφισμα στον τοπικό  έντυπο και ηλεκτρονικό Τύπο.

Η Δήμαρχος Σίφνου

Μαρία Εμμ. Ναδάλη