Ο Δήμος Σίφνου στις «100 κλιματικά ουδέτερες και έξυπνες πόλεις ως το 2030»!!!

ΔΗΜΟΣ ΣΙΦΝΟΥ

Ο Δήμος Σίφνου στις «100 κλιματικά ουδέτερες και έξυπνες πόλεις ως το 2030»!!!

Με ιδιαίτερη ικανοποίηση ανακοινώνουμε ότι ο Δήμος μας, ανταποκρινόμενος τον περασμένο Οκτώβρη σε σχετική πρόσκληση  της Γενικής Γραμματείας Χωρικού Σχεδιασμού και Αστικού Περιβάλλοντος του ΥΠΕΝ, υπέβαλε αίτημα και εντάχθηκε στο Μνημόνιο Συνεργασίας στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Αποστολής για τις 100 Κλιματικά Ουδέτερες και Έξυπνες Πόλεις ως το 2030!

Με την υπ’ αρ. 1/2023 απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Σίφνου (ΑΔΑ: 66ΦΤΩ1Τ-3ΒΠ), στην οποία, μεταξύ των άλλων,  αναφέρονται οι στόχοι και οι τομείς συνεργασίας,  για την υπογραφή του μνημονίου μεταξύ της Γενικής Γραμματείας Χωρικού Σχεδιασμού & Αστικού Περιβάλλοντος του Υπουργείου και των επιλεχθέντων  Δήμων εξουσιοδοτήθηκε ο δημοτικός σύμβουλος και Πρόεδρος του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Απόστολος Διαμαντής, ο οποίος εκπροσώπησε το Δήμο μας στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2023, στο Αμφιθέατρο του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας.

Θεωρούμε πολύ σημαντική τη συμμετοχή του Δήμου μας στην Αποστολή,  που με τη  συνέργεια – δικτύωση όλων των συμμετεχόντων φορέων και την εξασφάλιση χρηματοδοτήσεων από εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα,  θα οδηγήσει στο σχεδιασμό και στην υλοποίηση στοχευμένων περιβαλλοντικών δράσεων και εφαρμογών έξυπνων πόλεων, στην προστασία του περιβάλλοντος, στην καλλιέργεια περιβαλλοντικής συνείδησης, στον περιορισμό των επιπτώσεων της ενεργειακής κρίσης και της κλιματικής αλλαγής, με απώτερο σκοπό την επίτευξη της  κλιματικής ουδετερότητας.

Σίφνος, 4.2.2023