Αποφάσεις θεμάτων Δημοτικού Συμβουλίου Σίφνου (30.12.2022)

ΠΙΝΑΚΑΣ  ΘΕΜΑΤΩΝ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ

ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ  ΣΙΦΝΟΥ

30.12.2022   ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ 25η

ΘΕΜΑ                                                                                                 ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΘΕΜΑΤΩΝ ΑΡ. ΑΠΟΦ
1o  Έκδοση απόφασης ύστερα από την υπ’ αρ. 237/2022 εισήγηση της Οικονομικής Επιτροπής Σίφνου περί καθορισμού των συντελεστών τελών Ύδρευσης & Αποχέτευσης για το οικονομικό έτος 2023.

Εγκρίνεται ομόφωνα η εισήγηση της Οικονομικής Επιτροπής Σίφνου.

2ο Έκδοση απόφασης ύστερα από την υπ’ αρ. 238/2022 εισήγηση της Οικονομικής Επιτροπής Σίφνου περί καθορισμού του συντελεστή του Ενιαίου Ανταποδοτικού Τέλους Καθαριότητας & Ηλεκτροφωτισμού για το οικονομικό έτος 2023.

Εγκρίνεται ομόφωνα η εισήγηση της Οικονομικής Επιτροπής Σίφνου.

3o Έκδοση απόφασης ύστερα από την υπ’ αρ. 239/2022 εισήγηση της Οικονομικής Επιτροπής Σίφνου για τον καθορισμό λοιπών τελών (δημοτικών κοιμητηρίων, χρήσης κοινόχρηστων χώρων κ.λπ.) για το οικονομικό έτος 2023.

Εγκρίνεται ομόφωνα η εισήγηση της Οικονομικής Επιτροπής Σίφνου.

4o Έγκριση του προγράμματος τουριστικής προβολής του Δήμου Σίφνου έτους 2023, ύστερα από εισήγηση της Επιτροπής Τουριστικής Ανάπτυξης και Προβολής Σίφνου.

Εγκρίνεται ομόφωνα η εισήγηση της Επιτροπής Τουριστικής Ανάπτυξης και Προβολής Σίφνου.

5o Έκδοση απόφασης σχετικά με την ανάπτυξη λογαριασμών και την ετήσια διαχείριση Μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης (Social Media), ύστερα από σχετική εισήγηση της Επιτροπής Τουριστικής Ανάπτυξης και Προβολής Σίφνου.

Εγκρίνεται ομόφωνα . η εισήγηση της Επιτροπής Τουριστικής Ανάπτυξης και Προβολής Σίφνου.

6o Λήψη απόφασης για συγκρότηση τριμελούς επιτροπής διενέργειας δημοπρασιών για την εκποίηση ή εκμίσθωση ακινήτων και κινητών πραγμάτων του Δήμου καθώς και για την αγορά ή μίσθωση, εκ μέρους του Δήμου, πραγμάτων που ανήκουν σε τρίτους, σύμφωνα με το Π.Δ. 270/1981, για το έτος 2023

Ομόφωνα εγκρίνεται  η μετά από κλήρωση συγκρότηση της τριμελούς επιτροπής.

7o Συμμετοχή του Δήμου Σίφνου στην έκδοση ημερολογίου από την Αδελφότητα Σιφνίων «Ο Άγιος Συμεών».

Εγκρίνεται ομόφωνα.

8o Σχετικά με την παρουσίαση του νέου φωτογραφικού λευκώματος της Σίφνου στο Ίδρυμα Ευγενίδου.

Εγκρίνεται ομόφωνα.

9o Έκδοση απόφασης για τη συνέχιση μίσθωσης κατοικίας για τη φιλοξενία της παιδιάτρου.

Εγκρίνεται ομόφωνα.

10o Λογιστική τακτοποίηση βεβαιωτικών καταλόγων έτους 2022.

Ο Πρόεδρος του ΔΣ Σίφνου

Χρυσίνης Νικόλαος