Δήμος Σίφνου: “Προσοχή στις τηλεφωνικές απάτες”

wcag

ΔΗΜΟΣ ΣΙΦΝΟΥ
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗΣ

Φίλες & φίλοι,

Με αφορμή σημερινό συμβάν, υπενθυμίζουμε ότι σε τακτά χρονικά διαστήματα γίνονται απόπειρες τηλεφωνικής εξαπάτησης συμπατριωτών μας με σκοπό την απόσπαση χρηματικών ποσών.
ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ:
-Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στις κλήσεις που δέχεστε, λαμβάνοντας υπόψη ότι οι δράστες συνηθίζουν να παρουσιάζονται ως γνώριμα πρόσωπα της τοπικής κοινωνίας.
-Να μη δίνετε προσωπικά δεδομένα και στοιχεία πρόσβασης στους τραπεζικούς σας λογαριασμούς.
Στην περίπτωση που υπάρχει έστω και η υποψία απάτης, παρακαλείστε να καταγγείλετε άμεσα στην αρμόδια αστυνομική αρχή οποιοδήποτε τέτοιο περιστατικό υποπέσει στην αντίληψη σας.
Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία!
Σίφνος, 22.2.2022