Ενημερωτικό  Δελτίο: Έγκριση αιτήματος του Δήμου Σίφνου για την ωρίμανση έργων ανάπλασης των πλατειών Κ. Πεταλιού & Ν. Χρυσογέλο

• Αρχική
  • Γραφείο Τύπου

Ενημερωτικό  Δελτίο

Έγκριση αιτήματος του Δήμου Σίφνου

για την ωρίμανση έργων ανάπλασης των πλατειών Κ. Πεταλιού & Ν. Χρυσογέλου

Σε συνέχεια προηγουμένων εγκριτικών αποφάσεων με συγκεκριμένα ποσά χρηματοδοτήσεων και επιχορηγήσεων, για τις οποίες ήδη σάς έχομε ενημερώσει,  σάς πληροφορούμε ότι όλοι οι φορείς του ΔΗΜΟΥ ΣΙΦΝΟΥ βρισκόμαστε σε πλήρη δραστηριοποίηση. Η δραστηριοποίηση αυτή εκφράζεται  με τον προγραμματισμό και την υλοποίηση βασικών έργων, πάντοτε υπέρ του συνόλου της Σιφνέικης κοινωνίας.
Με πρόσφατη απόφαση εγκρίθηκε το ποσό των 34.206,30 Ευρώ από τη Μονάδα Οργάνωσης και Διαχείρισης [ΜΟΔ Α.Ε.] του Υπουργείου Ανάπτυξης για την ωρίμανση έργων ανάπλασης των πλατειών Κάτω Πεταλιού και Χρυσογέλου [ΑΔΑ: ΩΤΧΚ46ΨΧΨΤ-ΘΞ4], σύμφωνα  με πρόταση που υπέβαλε ο ΔΗΜΟΣ ΣΙΦΝΟΥ στην από 22.6.2021 σχετική πρόσκληση της ΜΟΔ  (η πρόσκληση αφορούσε σε ενέργειες ωρίμανσης έργων φορέων με αδυναμίες μέσω ενεργειών Τεχνικής Βοήθειας Εθνικού Προγράμματος Ανάπτυξης).
Ο προγραμματισμός του ΔΗΜΟΥ ΣΙΦΝΟΥ, μέσα από συντονισμένες ενέργειες, τόσο του ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ, όσο και των ΚΟΙΝΟΤΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΙΩΝ, φέρνει για τον κόσμο του νησιού μας τα πιο ουσιαστικά αποτελέσματα. Έτσι, ο Δήμος μας αφενός ανταποκρίνεται σοβαρά και υπεύθυνα απέναντι στο ιστορικό και πανσιφνέικο χρέος του, με αφορμή την επέτειο των 200 χρόνων από την Ελληνική Εθνεγερσία [1821-2021], στην οποία οι Σιφνιοί πρόγονοί μας συμμετείχαν πρωταγωνιστικά.  Αφετέρου,  αντλεί πόρους για να υλοποιήσει το ως άνω χρέος του, χωρίς να επιβαρύνει τον προϋπολογισμό του.
Οφείλομε εδώ για την πλήρη ενημέρωση των συνδημοτών, επισκεπτών και φίλων του νησιού μας, να τονίσομε ότι τα αναφερθέντα έργα ανακατασκευής δεν έχουν αποκλειστικό επετειακό χαρακτήρα. Αποτελούν διευθετήσεις μονιμότερου σχεδιασμού, σε βάθος χρονικής διάρκειας τέτοιας, που να μπορούμε όλοι μαζί να τά χαιρόμαστε και να τά καμαρώνομε, όπως αξίζει σε κάθε βελτιωτική ή εκσυγχρονιστική προσπάθεια.
Στην  υποβολή της πρότασής μας καθοριστική ήταν η συνδρομή του κ. Κώστα Καραλή, τον οποίο αισθανόμαστε την ανάγκη και δημοσίως να ευχαριστήσουμε.

Τετάρτη 21.7.2021