Δήμος Σίφνου : Ενημέρωση σχετικά με νέα μέτρα COVID_19

ΔΗΜΟΣ ΣΙΦΝΟΥ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ COVID_19

Φίλες & φίλοι,
Παρακολουθώντας με αγωνία την έξαρση της πανδημίας και τις νέες οδηγίες, αισθανόμαστε την ανάγκη να απευθυνθούμε για ακόμα μια φορά σε όλους με αμείωτη έγνοια και ενδιαφέρον και να σας γνωρίσουμε τα εξής:

• Ο Δήμος Σίφνου, το Ιατρείο της Σίφνου και οι αρμόδιοι ανά περίπτωση φορείς με υπευθυνότητα, συνέπεια, αλλά και με τη διακριτικότητα που αρμόζει σε ζητήματα διαχείρισης ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων, διαχειρίστηκαν από την πρώτη στιγμή και διαχειρίζονται αδιάλειπτα, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων τους, οποιοδήποτε θέμα προκύπτει  σε σχέση με την πανδημία. Προχωρούν δε σε συντονισμένες, ανά περίπτωση, ενέργειες, με την ίδια πάντα υπευθυνότητα, συνέπεια και διακριτικότητα. Οι ενέργειες αυτές, η συνεχής επαγρύπνηση, η επιτήρηση -όπου και όταν χρειάστηκε-  και φυσικά  η υπευθυνότητα των πολιτών συνέβαλαν ουσιαστικά στο να κυλήσει ομαλά η τουριστική περίοδος  και να παραμείνει η Σίφνος στο επίπεδο Α, δηλαδή στο επίπεδο επιτήρησης, σύμφωνα με τις τελευταίες κυβερνητικές ανακοινώσεις.

Με τις σκέψεις αυτές αισθανόμαστε την ανάγκη να τονίσουμε και  πάλι την ανάγκη τήρησης των μέτρων που θα ισχύουν από την Τρίτη 3.11.2020 και είναι τα εξής:

• Υποχρεωτική χρήση μάσκας παντού, τόσο σε κλειστούς όσο και σε ανοιχτούς χώρους
  • Περιορισμός κυκλοφορίας των πολιτών από 00.00 μετά τα μεσάνυχτα έως τις 05.00 (Εξαιρούνται μετακινήσεις για λόγους εργασίας και έκτακτης ανάγκης, π.χ. λόγοι υγείας.)
  • Απαγόρευση επιβίβασης σε Μέσα Μαζικής Μεταφοράς χωρίς χρήση μάσκας
  • Δεν απαγορεύονται οι μετακινήσεις εκτός νομού.

Αναλυτικότερα, τα μέτρα ανά κατηγορία έχουν ως εξής:
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ:

• Προπονήσεις και αγώνες χωρίς θεατές
  • Μείωση στο 75% του μέγιστου αριθμού των αθλουμένων ανά εγκατάσταση.
  • Σε ισχύ παραμένουν οι εξειδικευμένες οδηγίες και τα υγειονομικά πρωτόκολλα που έχουν εκδοθεί για τις προπονήσεις και τους αγώνες.
  • Όσον αφορά στα γυμναστήρια:
  • Υποχρεωτική χρήση μάσκας στο προσωπικό, κατά την αναμονή σε χώρους του γυμναστηρίου και σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους αυτού καθώς και στην ομαδική άσκηση
  • Από τη χρήση μάσκας εξαιρείται η ατομική άσκηση (π.χ. διάδρομος, βάρη) με τήρηση αποστάσεων 2 μ.
  • 1 άτομο ανά 10 τ.μ.

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ & ΜΟΥΣΕΙΑ:

• Αρχαιολογικοί χώροι, ανοιχτά (υπαίθρια) μουσεία:1,5 μέτρο απόσταση
  • Κλειστά μουσεία: 2 μέτρα απόσταση & 1 άτομο ανά 15 τ.μ. – Ομαδικές ξεναγήσεις έως 10 άτομα

ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ & ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ:

• Υποχρεωτική τηλεργασία στο 50%, ανεξαρτήτως εάν αφορά ευάλωτη/ αυξημένου κινδύνου ομάδα

ΕΣΤΙΑΣΗ:

• Υποχρεωτική χρήση μάσκας από το προσωπικό, καθώς και από το κοινό κατά την αναμονή (όχι όμως των καθήμενων στα τραπεζοκαθίσματα ή μπαρ)
  • 6 άτομα ανά τραπέζι
  • Πληρότητα 50% της δυναμικότητας
  • Αποστάσεις τραπεζοκαθισμάτων (σχετική ΚΥΑ)
  • Κλειστά 23:30-05:00 (εξαιρείται Take away – delivery με απαγόρευση πώλησης αλκοόλ) / Απαγόρευση ζωντανής μουσικής

ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΡΟΦΙΜΩΝ:

• 1 άτομο ανά 10 τ.μ. (4 άτομα 20-100 τ.μ. και 1 άτομο για κάθε 10 τ.μ. επιπλέον)
  • Ειδική απολύμανση σε τροχήλατα και μη καρότσια/καλάθια

ΚΕΝΤΡΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ
(συμπεριλαμβανομένων χώρων δεξιώσεων, μπαρ – μόνον καθήμενοι σε τραπέζια):

• Μόνο καθήμενοι
  • 6 άτομα ανά τραπέζι
  • Χώροι διεξαγωγής χωρητικότητας έως 300 άτομα: 50% της δυναμικότητας με μέγιστο 150 καθήμενους
  • Αποστάσεις 1,8 μ. ανάμεσα στα τραπέζια
  • Κλειστά 23:30-05:00 / καθολική απαγόρευση ζωντανής μουσικής

ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΑ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ:

• Περιορισμός του αριθμού των ατόμων βάσει εμβαδού, σύμφωνα με τη σχετική ΚΥΑ
  • Κατάργηση της αναμονής
  • Λειτουργία μόνο με ραντεβού.

ΛΙΑΝΕΜΠΟΡΙΟ:

• Περιορισμός βάσει εμβαδού: 1 άτομο ανά 10 τ.μ. (4 άτομα 20-100 τ.μ. και 1 άτομο για κάθε 10 τ.μ. επιπλέον).

ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ:

• Έως 65% πληρότητα στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς
  • Έως 65% πληρότητα στα πλοία
  • Μέχρι 3 επιβάτες σε ταξί.

ΣΥΝΑΘΡΟΙΣΕΙΣ:

• Προβλέπεται η λήψη μέτρων για τον περιορισμό των συναθροίσεων ανάλογα με την επιδημιολογική κατάσταση των όμορων περιοχών και του συνόλου της χώρας. Στις συναθροίσεις μπορούν να συμμετέχουν μέχρι 50 άτομα, τηρώντας απόσταση 1,5 μ.

ΣΥΝΕΔΡΙΑ & ΕΚΘΕΣΕΙΣ:

• 1 άτομο ανά 10 τ.μ. τουλάχιστον και έως 100 συμμετέχοντες
  • Τήρηση απόστασης 1,5 μέτρου μεταξύ των συμμετεχόντων

ΣΧΟΛΕΙΑ:

• Χρήση μάσκας για τα παιδιά από 4 ετών και άνω

ΧΩΡΟΙ ΛΑΤΡΕΙΑΣ:

• 1 άτομο ανά 10 τ.μ. και έως 50 άτομα, καθήμενα.

• Σας γνωρίζουμε ακόμα ότι, σε συνάντηση που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 1η Νοεμβρίου, με την παρουσία του Αντιδημάρχου κ. Δημήτρη Ζαμπέλη,  αρμόδιου σε θέματα πολιτικής προστασίας, του επικεφαλής της δημοτικής παράταξης «Σίφνος εν δράσει» κ. Θεόδωρου Πολενάκη, του Προϊσταμένου του Π.Π.Ι. Σίφνου κ. Σπύρου Ρουπακιώτη και εκπροσώπου του Αστυνομικού Σταθμού Σίφνου, τονίστηκε, μεταξύ των άλλων, για άλλη μια φορά ως ζήτημα καθοριστικής σημασίας η συνδρομή όλων μας και του καθενός ξεχωριστά στην προσπάθεια που καταβάλλεται προκειμένου να αντιμετωπίσουμε όσο το δυνατόν πιο αποτελεσματικά τη μεγάλη  απειλή που διατρέχει η  δημόσια υγεία από την πανδημία.
  • Με υπευθυνότητα & πιστή τήρηση των οδηγιών μπορούμε να περιορίσουμε τον κίνδυνο και να διατηρήσουμε το νησί μας σε υψηλό επίπεδο ασφάλειας.

• Σας ευχαριστούμε για την προσοχή & την επίδειξη ατομικής ευθύνης!

Σίφνος, 2.11.2020

Η Δήμαρχος Σίφνου