Πρόγραμμα Εορτασμού Της 28ης Οκτωβρίου 1940

Γενικός σημαιοστολισμός των δημόσιων, δημοτικών και ιδιωτικών καταστημάτων, των γραφείων των Ν.Π.Δ.Δ., οικιών και ελλιμενισμένων πλοίων, από τις 08:00 το πρωί της 25 ης Οκτωβρίου μέχρι τη δύση του ηλίου της 28 ης Οκτωβρίου 2019.

Φωταγώγηση όλων των δημόσιων, δημοτικών και ιδιωτικών καταστημάτων, των γραφείων των Ν.Π.Δ.Δ., κατά τις βραδινές ώρες της 27 ης και 28 ης Οκτωβρίου 2019.

Δευτέρα 28 Οκτωβρίου 2019

Ώρα 07:30: Θα σημάνουν χαρμόσυνα οι καμπάνες των εκκλησιών με τη φροντίδα του ιερέα και επιτρόπων κάθε ενοριακού Ναού.

Ώρα 10:30: Τέλεση επίσημης δοξολογίας στον Ιερό Ναό του Αγίου Σπυρίδωνα Απολλωνίας. Ο πανηγυρικός της ημέρας θα εκφωνηθεί από τον εκπαιδευτικό του Δημοτικού Σχολείου Σίφνου κ. Δημήτρη Κωστή.

Μετά τη δοξολογία θα τελεστεί επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο Ηρώων.

Θα ακολουθήσει κατάθεση στεφάνων από τους:

• Δήμαρχο Σίφνου
  • Εκπρόσωπο της Περιφερειακής Ενότητας Μήλου
  • Πρόεδρο του Συμβουλίου της Κοινότητας Απολλωνίας
  • Πρόεδρο του Συμβουλίου της Κοινότητας Αρτεμώνα
  • Διοικητή του Αστυνομικού Σταθμού Σίφνου
  • Λιμενάρχη Σίφνου
  • Πρόεδρο του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Σίφνου – Κιμώλου
  • Πρόεδρο του Πολιτιστικού Κέντρου Σίφνου “Μαριάνθη Σίμου”
  • Εκπρόσωπο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης για την Εθνική Αντίσταση
  • Μαθητές του Παιδικού Σταθμού Σίφνου «Το Μικρό Καράβι»
  • Μαθητές του Νηπιαγωγείου Απολλωνίας
  • Μαθητές του Νηπιαγωγείου Αρτεμώνα
  • Μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Σίφνου
  • Μαθητές του Γυμνασίου Σίφνου
  • Μαθητές του Λυκείου Σίφνου
  • Μαθητές του ΕΠΑ.Λ. Σίφνου
  • Εκπροσώπους των κομμάτων, ανάλογα με τη σειρά εκπροσώπησής τους στο Εθνικό Κοινοβούλιο
  • Εκπροσώπους φορέων (Πολιτιστικού Συλλόγου Σίφνου, Συνδέσμου Σιφνίων, Συλλόγου Επαγγελματιών & Εμπόρων της Σίφνου κ.ά.)
  • Τήρηση ενός λεπτού σιγής στη μνήμη των ένδοξων νεκρών
  • Εθνικός Ύμνος από τους μαθητές του Γυμνασίου Σίφνου με Τάξεις Λυκείου

Μετά τις παραπάνω εκδηλώσεις θα ακολουθήσει παρέλαση μαθητών, η οποία θα ξεκινήσει από το χώρο έξω από τον Αστυνομικό Σταθμό Σίφνου και θα κατευθυνθεί προς το Δημοτικό Κατάστημα Απολλωνίας (πρώην Ξενώνα).

Το γενικό πρόσταγμα της παρέλασης θα έχει ο Καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Φώτης Γαληνίκης.
Παρακαλούνται να παραστούν οι αρχές του τόπου, οι εκπρόσωποι φορέων, συλλόγων και σωματείων, οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές των Σχολείων και οι κάτοικοι.

Σίφνος, 22 Οκτωβρίου 2019

Η Δήμαρχος Σίφνου